15:46:4730 Haziran, 2022
İstanbul 28 Az bulutlu
28 Aralık 2021 07:59

Yapı Merkezi'nden Tanzanya'da 1,9 milyar dolarlık proje

Türk İnşaat firması Yapı Merkezi Tanzanya’da 1212 kilometrelik Demiryolu hattı projesinin 3. Etabının da ihalesini aldı.

Yapı Merkezi'nden Tanzanya'da 1,9 milyar dolarlık proje

İmza töreni, Tanzanya Cumhurbaşkanı Samia Suluhu Hassan, Tanzanya'nın Darüsselam Büyükelçisi Dr. Tören, Yapı Merkezi İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Güllüoğlu ve Fazilet Arıoğlu'nun katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Tamamlandığında Darüsselam ile Mwanza'yı birbirine bağlayacak 1211 kilometrelik demiryolunun 3. aşaması olan proje, Tanzanya Demiryolları'nın (TRC) yatırım programında da yer alan Burundi sınırına giden Tabora – Kigoma demiryolu sınırı için de kilit bir değere sahip. oldu.

"Ülkemiz ekonomisinin büyümesine katkı sağlıyoruz"

Sadece yaklaşık 358 km uzunluğundaki LOT 3 projesinin imza töreninde konuşan Fazilet Arıoğlu, şunları söyledi: "Afrika'da bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz birçok başarılı projeye bir yenisini ekliyor olmaktan mutluluk duyuyoruz. Firmamız Tanzanya'da gerçekleştirmekte olduğumuz Doğu Afrika'nın en hızlı tren hattı olan Darüsselam-Mwanza Demiryolu'nun Darüsselam'dan Makutupora'ya kadar uzanan 705 km uzunluğundaki ilk iki bölümünün üretimini üstlenmektedir. Tanzanya Demiryolları yetkilileri Yapı Merkezi'nin titizliğinden ve çalışma kalitesinden çok memnun kaldı, Tanzanya Cumhuriyeti'nin bu çok değerli demiryolu sınırının bir bölümünü daha bizlere emanet ettiler. Bugün 3. etabını imzaladığımız projenin 167 km'lik 4. etabı için çok yakında imza atacağımız söylentisini vermek istiyorum. Böylesine dev bir proje ile ülkemize önemli bir döviz girişi sağlayarak ekonomimizin güçlenmesine katkı sağlayacak olmamız en büyük mutluluğumuzdur. "

46 ayda tamamlanacak

Açıklamaya göre, Yapı Merkezi, Tanzanya'daki anahtar teslim tek hat demiryolu projesinin tüm altyapı çalışmalarının yanı sıra Makutupora ve Tabora şehirlerinin ortasında toplam 7 istasyonun inşası, 358 km'lik tek hatlı demiryolu üretimi, sinyalizasyon, telekom ve elektrifikasyon çalışmalarını üstlendi. . 46 ayda teslim edilmesi planlanan projenin maliyeti 1,9 milyar dolar. Projenin 4. aşaması için önümüzdeki günlerde imzalar atılacak.

CHP’li Tunç Soyer İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 'Buca Metrosu' ihalesini, 529 Milyon TL daha az maliyet teklif eden Yapı Merkezi şirketi yerine 2. Olan ve daha fazal mailyet teklif eden şirkete ferdi