03:29:2818 Ocak, 2021
İstanbul -0 Hafif kar yağışlı
04 Aralık 2020 03:50

Türkiye'nin ilk yerli metro seti Ankara'da üretilecek

Türkiye'nin ilk yerli metro seti, Kocaeli Metrosu için Ankara'da üretilecek. Metro seti 24 ay sonra raylara indirilecek.

Türkiye'nin ilk yerli metro seti Ankara'da üretilecek

Bozankaya AŞ, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü ile yaptığı sözleşme kapsamında Kocaeli'ndeki Gebze OSB-Darıca Sahil Yolu Metrosu Projesi'ne yönelik 28 metro aracını Ankara'daki tesislerinde üretecek. Bu adımla Türkiye'ye yaklaşık 350 milyon lira katma değer sağlanacak.

Türkiye'nin ilk yerli metro seti 24 ay sonra raylarda

TÜBİTAK tarafından desteklenen Bozankaya AŞ'nin yerli metro projesi için gerekli hazırlıklar Ankara'daki üretim tesislerinde yapılacak ve 24 ay sonra Türkiye'nin ilk yerli metro seti raylara indirilecek.

Her biri 4 araçlık 7 set ve toplam 28 araçtan oluşan proje, 30 ay gibi kısa bir sürede tamamlanacak. 1080 yolcu kapasiteli metronun hat uzunluğu da 15 kilometre ve 11 istasyondan oluşacak.

"Türkiye'nin ilk yerli yüzde 100 elektrikli otobüsünü üreten firma" unvanına da sahip Bozankaya'nın, Ankara'da 100 bin metrekare alan üzerine kurulu tesislerinde geliştirdiği üstün kaliteli yerli tasarım araçları Avrupa ve Asya'ya da ihraç ediliyor. Araçlar, birçok metropolün toplu taşıma sistemlerinde kullanılıyor.

88 metro aracı üretip başarıyla teslim etti 

Bozankaya AŞ, Ankara'daki 3 farklı fabrikasında, yerli teknolojiyi en üst noktaya getirmek ve Türkiye'ye katma değeri yüksek projeler kazandırmak amacıyla çalışmalarına devam ediyor.

Şirket, Siemens ile Tayland-Bangkok Metrosu için 2016'da konsorsiyum ortaklığı kurarak 88 metro aracı üretip başarıyla teslim etti ve Türkiye'ye 50 milyon euroya yakın döviz kazandırdı.

Bozankaya AŞ, 2 yılda da yurt dışı ve yüksek teknoloji ulaşım aracı projelerine ilişkin yaklaşık 200 milyon euroluk sözleşme imzaladı.