14:03:5128 Kasım, 2022
İstanbul 13 Parçalı bulutlu
29 Eylül 2022 11:47

"Türkiye alternatif merkez"

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati İstanbul'da Ekonomik Dönüşüm Zirvesinde konuştu. Bakan Nebati,"Batılı ülkeler tedarik krizi yaşıyor. Türkiye alternatif tedarik merkezi olarak öne çıkıyor." ifadelerini kullandı.

"Türkiye alternatif merkez"

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati İstanbul'da Ekonomik Dönüşüm Zirvesinde konuştu.

Bakan Nebati'nin açıklamaları şöyle:

Gerek ulusal, gerek küresel iktisat tarihi incelendiğinde, iktisat politikalarının dizaynı ile dönemsel ekonomik gelişmeler arasında sıkı bir korelasyon olduğu görülür.

"ENFLASYONİST BASKILARA NEDEN OLABİLMEKTEDİR"

Farklı dönemlerde farklı iktisadi düşüncelerin hakim olmasında; toplumsal ve teknolojik dönüşümlerin sosyoekonomik şartların değişmesine neden olması ve bu değişimin yeni politika setlerinin oluşturulmasını zorunlu kılması söz konusu. Eskiden belki de 100 yılda ulaştığımız bir sosyoekonomik eşiğe, 20. yüzyılın sonları itibarıyla çok daha kısa sürede ulaşıyoruz.

"KRİZİN OLUŞTURDUĞU FIRSATLAR TEHDİTLERDEN DAHA FAZLA"

İktisat tarihi incelendiğinde, aynı ekonomi politikalarının her ülkede aynı neticeler doğurmadığı gerçeğiyle karşılaşırız. Bir ülke ekonomisinin büyüme performansına olumlu etki eden bir politika, başka bir ülkede enflasyonist baskılara neden olabilmektedir.

Gelişmekte olan ülkelere kalkınmanın tek reçetesi olarak sunulan Ortodoks ekonomi politikaları, gelişmekte olan birçok ülkede büyük cari işlemler açığı ve beraberinde borç krizleriyle neticelenmiştir. Krizin oluşturduğu fırsatlar tehditlerden daha fazla.

"YENİ EKONOMİ POLİTİKASI İLE BİR ÜST SEVİYEYE ÇIKACAĞIZ"

Krizin oluşturduğu fırsatlar tehditlerden daha fazla. Batılı ülkeler tedarik krizi yaşıyor. Türkiye alternatif tedarik merkezi olarak öne çıkıyor. Türkiye ekonomisini küresel çalkantılardan nasıl koruyacağız? Güçlü bir büyüme yolunu nasıl sağlarız? Vatandaşlarımızın refah kaybını ekonomiyi bozmadan nasıl sağlarız? Üretim ve istihdamı artırmaya yönelik bir model oluşturduk. Modelin en önemli sac ayağı TL'ye olan güvenin artırılmasıdır. Yeni ekonomi politikası ile bir üst seviyeye çıkacağız. Ekonomi politikamız uluslararası alanda ilgi çekiyor.

"YENİ EKONOMİ MODELİNİ DEVREYE ALMASAYDIK ENFLASYONUN YANI SIRA DURGUNLUK İLE KARŞI KARŞIYA OLACAKTIK"

Modelimizin amacı cari açık sorununu kalıcı olarak çözmektir. Ekonomimizdeki en önemli sorun enflasyon. Döviz kurundaki artış enflasyon üzerinde etkili oldu. Yeni ekonomi modelini devreye almasaydık enflasyonun yanı sıra durgunluk ile karşı karşıya olacaktık. Enflasyon sorunu ise yine olacaktı. Dünyadaki sorun arz ve maliyet ile ilgilidir. Talep burada daha az etkilidir.

Her ülkenin yapısı, gerçekleri ve dinamikleri farklıdır.