06:48:5302 Aralık, 2021
İstanbul 11 Açık
24 Kasım 2021 02:15

Mobius: Kur kriziyle karşı karşıya kalan tek ülke Türkiye değil

"Yıllardır Türkiye'ye yatırım yapıyorum, Türkler ne olursa olsun hayatta kalır" sözleriyle bilinen duayen yatırımcı Mark Mobius, Türk lirasında yaşanan değer kaybıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Mobius: Kur kriziyle karşı karşıya kalan tek ülke Türkiye değil

Kur kriziyle karşı karşıya kalan tek ülkenin Türkiye olmadığını söyleyen Mobius, daha yüksek ABD getirilerinin dolar borcu olan diğer ülkelere de darbe vuracağını ifade etti.

'Yatırım gurusu' olarak bilinen Mark Mobius, Türk lirasında yaşanan değer kaybına ilişkin açıklamalarda bulundu. Mobius, kur kriziyle karşı karşıya kalan tek ülkenin Türkiye olmayabileceği yorumunu yaptı.

"DOLAR BORCU OLAN DİĞER ÜLKELERE DE DARBE VURACAK"

CNBC yayınına katılan Mobius, daha yüksek ABD getirilerinin dolar borcu olan diğer ülkelere de darbe vuracağını söyledi. Mobius yayında kur krizine karşı kırılgan olan ülkelerle ilgili detay vermedi. Mobius, Türk lirasındaki kaybın diğer ülkelere etkisi olabileceğini de ifade etti.

"TÜRKLER NE OLURSA OLSUN HAYATTA KALIR"

Mobius, Kasım ayında Bloomberg HT'ye verdiği söyleşide Türkiye ile ilgili olumlu ifadeler kullanmıştı. Mobius, söyleşide, "Yıllardır Türkiye'ye yatırım yapıyorum, Türkler ne olursa olsun hayatta kalır. Türk şirketler TL değer kaybetse bile dolar cinsinden para kazanabiliyor. Sayıların yanı sıra her zaman şirketin kendi yönetimine de bakıyoruz" diye konuşmuştu.