04:35:2817 Nisan, 2021
İstanbul 12 Hafif yağmur
05 Nisan 2021 10:16

Fransa ile AB Komisyonu arasında Air France anlaşması

Fransa ile AB Komisyonu, Air France'a maddi yardım yapılması konusunda anlaşmaya vardı.

Fransa ile AB Komisyonu arasında Air France anlaşması

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınından olumsuz etkilenen Fransız hava yolu şirketi Air France'a maddi yardım yapılması için Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ile anlaşma yapıldığını duyurdu.

Le Maire, katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada, AB Komisyonu'yla müzakerelerin sonuçlandığını ancak yardım miktarının henüz netleşmediğini belirtti.

Bu iyi haberin şirketi daha rekabetçi olma konusunda teşvik etmesi gerektiğini söyleyen Bakan Le Maire, Air France’in Orly havalimandaki bazı iniş ve kalkış yerlerinden vazgeçmesi gerekeceğini dile getirdi.

Ekonomi Bakanı, devletin şirkete şu ana kadar 7 milyar euro yardımda bulunduğunu, Air France’ın karbondioksit salımını azaltmasını ve bu konuda dünya lideri olmasını beklediklerini ifade etti.

Air France-KLM ortaklığı, Covid-19 salgının etkisiyle 2020'de 7,1 milyar euro zarar etmişti. Şirketin cirosu 2020'de bir önceki yıla kıyasla yüzde 59 azalmış, borcu iki katına çıkarak 11 milyar dolara ulaşmıştı.