16:26:2530 Haziran, 2022
İstanbul 27 Açık
30 Mayıs 2022 03:53

Bakan Nebati: Veriler büyümenin ilk çeyrekte yüzde 7 olacağını gösteriyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Öncü veriler büyümenin ilk çeyrekte yüzde 7 olacağını gösteriyor" dedi.

Bakan Nebati: Veriler büyümenin ilk çeyrekte yüzde 7 olacağını gösteriyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) 65. Genel Kurul Toplantısı'nda konuştu.

"Bankacılık sektörü, ekonomik aktivitelerin gelişmesinde kilit bir rol oynuyor"

Bakan Nebati, Türkiye büyüme ve kalkınma hedeflerine birer birer ulaşırken finansal sistem içerisindeki yüksek payıyla bankacılık sektörünün de bu gelişime önemli katkılar sağladığını söyledi.

Bankacılık sektörünün sağlam yapısından, şoklara karşı çok dayanıklı sisteme sahip olmasından, reel sektör ve tasarruf sahipleri arasında köprü vazifesi görmesinden, ekonomik aktivitelerin gelişmesinde kilit bir rol oynamasından bahseden Nebati, bu çerçevede, bankacılık sektörünün sağlam temeller üzerinde istikrarlı ve sağlıklı biçimde faaliyetlerini sürdürebilmesi için gerekli tüm çalışmalara hız kesmeden devam ettiklerini anlattı.

Bakan Nebati, "Ülkemizin yakın geçmişte maruz kaldığı ve kronik bir sorun haline gelmiş cari açık sorunu ve bunun neden olduğu sorunlarını kökten çözmek için tasarladığımız Türkiye Ekonomi Modeli ile ülkemiz tüm küresel olumsuzluklara rağmen istikrarlı ve güçlü bir şekilde büyümeye devam ediyor" dedi.

'Öncü göstergeler, güçlü ve dengeli büyüme eğiliminin sürdüğünü gösteriyor'

Yılın ilk çeyrek büyüme rakamları yarın açıklanacak. 

Nebati, büyüme verileriyle ilgili şunları söyledi:

 "Öncü göstergeler ışığında bu yılın ilk çeyreğinde güçlü ve dengeli büyüme eğilimini sürdürdüğünü de rahatlıkla söyleyebiliriz. Yarın GSYH ilk çeyrek verileri açıklandığında inşallah hep beraber şahit olacağız. Öncü veriler, büyümenin 2022 yılı ilk çeyreğinde yıllık olarak 7 civarında gerçekleşeceğine işaret ediyor. Sanayi üretimimiz 2022 yılının ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 10,2 oranında artış gösterdi. Modelimizin doğal bir sonucu olarak sanayimizin milli gelir içerisindeki payının önümüzdeki dönemde daha da artmasını bekliyoruz."

"Enflasyondaki bozulma geçici"

Enflasyonla mücadelenin en önemli öncelikleri olduğunun da altını çizen Nebati şu ifadeleri kullandı:

"Enflasyondaki yükselişte arz yönlü ve maliyet artışı kaynaklı faktörlerin ön plana çıktığını ve enflasyon görünümündeki bozulmanın geçici nitelikte olduğunu düşünüyoruz. Büyük ölçüde dışsal faktörlerden kaynaklanan fiyat artışlarının vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansımasına yönelik adımlar atmaya devam ediyoruz. Enflasyonda ataleti kırmayı ve fiyat istikrarını kalıcı olarak yaparak halkın alım gücünü eskisi gibi yapmayı hedefliyoruz. Enflasyonla mücadeleyi tek boyutlu olarak sadece devletin çözeceği sorun olarak görmüyoruz. Küresel olumsuzluklara rağmen toplumun her kesimini korumak için sektörlerle tam koordinasyon halindeyiz. Milletimizi enflasyon baskısı altında ezdirmemek için birlikte çalışmaya devam edeceğiz."