21:24:1215 Mayıs, 2021
İstanbul 21 Parçalı az bulutlu
15 Eylül 2020 04:25

Melih Göğebakan, ABD Seçimlerini Yorumladı

Uluslararası Medya Danışmanı Melih Göğebakan, Biden ve Trump arasında geçen Amrika başkanlık seçimlerini ABDPOST.COM'a yorumladı.

Melih Göğebakan, ABD Seçimlerini Yorumladı

Seçimi Kim Önde Götürüyor?


Joe Biden ve Donald Trump arasındaki başkanlık seçimi mücadelesini, Biden'ın yüzde 7-8 puan oranında önde göründüğünü söyleyerek söze başlayan Göğebakan, çok yakın zamanda bu ikilinin TV kanallarında karşı karşıya geleceği bilgisini paylaşıyor. Bu canlı yayınlarda, karşılıklı görüşmelerinin seçim açısından çok etkili olacağı kanısında. Bu durumun aslında Trump'ın çok önde gittiğinin bir göstergesi olduğunu belirtiyor. Bunun nedenini, Trump'ın televizyon ve medya dünyasında bir geçmişi olmasına ve profesyonel bir hitap diliyle halka nasıl sesleneceğini çok iyi bilmesine bağlıyor Göğebakan.


Gaflarıyla meşhur Biden'ın ise, daha geçenlerde katıldığı bir TV programında, sunucunun sorduğu ‘kaç torununuz var’ sorusuna, 5 torunu olmasına rağmen ‘7 torunum var’ şeklinde cevap vermesinin, tüm Amerika’da, Tweeter’da ve her yerde espri konusu olduğunu hatırlatan Göğebakan Trump'ın da bu durumu, 2 gündür siyasi malzeme olarak çok iyi kullandığını dile getiriyor. Kendisine güvenilir bir kurumda bunaklık testi yaptıran Trump, bütün haber ajanslarından da testi başarıyla geçtiğini duyurup, Biden'a da bu testi yaptırmasını önererek hem alay etmiş hem de aleni meydan okumuş.


Trump’ın Umudu Covid-19Aşısı!


Göğebakan, yapılacak olan 2 canlı yayında da, Trump'ın bu gibi durumları çok iyi kullanacağı kanaatinde. Halka hitap ederek, bu kozları değerlendireceği fikrinde olan Göğebakan, Trump'ın da Biden'ın da hem artıları hem eksileri olduğu görüşünde. Trump, korona virüs krizini maalesef iyi yönetemedi. Fakat aşı ile ilgili çok iyi gelişmeler olduğunu duyuran Trump, kendi ailesinin de gönüllü teste tabii tutulacağını vadederek, bu durumu seçim kampanyasını lehine çevirmek için bir avantaj olarak kullanıyor. Bu konuda Göğebakan’ın fikri de, aşının en kısa zamanda Rusya’dan önce, Amerika Birleşik Devletleri tarafından piyasaya çıkarılacağı yönünde. Hatta fiyatının da çok düşük olacağı ve Türkiye'de de hemen satışa sunulacağı kanaatinde.

Şu an, yüzde 7-8 puan farkla Biden’ın seçimi önde götürdüğünü; ama bu durumun bir anlam ifade etmediğini söyleyen Melih Göğebakan, daha önceki seçimlerde, Hillary Clinton'ın da aynı oranda önde olmasına rağmen, seçimi Trump'ın kazandığını hatırlatıyor. Yine aynısı olur mu sorusunun cevabını ise, ikilinin önümüzdeki günlerde atacağı siyasi adımlar belirleyecek.

Trump'ın çok ustaca hareket ettiği görüşünde olan Göğebakan, Biden'ı sürekli gaflarıyla gündeme getirerek, bunu siyasi politikada çok iyi kullandığına bir kez daha dikkat çekiyor. Trump'ın konuşmalarının ise, iyi yönde gittiğini belirten Göbakan, tv programının da Trump lehinde işe yarayacağı yönünde fikir beyan ediyor. Halkın buradaki kararının ise, oy oranını en fazla yüzde1-2 oranında etkileyeceği kanaatinde.

Amerikalı Türkler Kime Oy Verir?


Biden’ın Türk halkına yönelik yaptığı talihsiz açıklamalardan ötürü, özellikle Amerika'da yaşayan Türk halkının rahatsız olduğunu söyleyerek, Biden'a oy vermeyerek tepkilerini dile getirecekleri kanaatinde. Yani edindiği bilgilere göre, Amerika'daki birçok Türk vatandaşının, Trump'tan yana oy kullanacağını düşünüyor.

Ancak, Amerika’da yaşayıp Türkiye düşmanı olan çok fazla Türk bulunduğunu da hatırlatarak, bu kesimin Türkiye ile ilgili her şeye muhalif olduğunu ve her şeyi eleştirdiğini söylüyor. Dünyanın birçok yerini gezdiğini ve Türk mahallelerini ziyaret ettiğini anlatan Göğebakan, bir tek Amerika’da böyle bir durumla karşılaştığını anlatıyor. Ama bu kesimin de, Türkiye’de ucuza şahane tatiller de yapmaktan geri kalmadığını eleştirerek konuya geri dönüyor.

Biden ve Trump arasındaki çekişmenin az farkla devam ettiğini hatırlatarak, bu farkın kapanabileceğine dikkat çekiyor. Kendisinin ise, açıkçası Obama döneminden hoşnut olmadığını söylüyor. Aslında Trump yönetiminden de pek hoşnut olmamakla birlikte, en azından Erdoğan ile küçük sürtüşmelere rağmen, iyi bir diyalog içinde oldukları görüşünde. Dışişleri Bakanlığı, sözcüler ve danışmanlar arasında ilişkilerin iyi ilerlediğini söylüyor. Her şeye ticaret gözüyle bakan Trump'ın, Amerika yönetimini de ticaret gibi gördüğünü yorumlayarak anladığımız kadarıyla, Trump' a yeşil ışık yakıyor.


Abdpost / Melih Göğebakan