19:47:0818 Ocak, 2022
İstanbul 5 Rain and snow
10 Ocak 2022 02:21

Skandal görüntüler Türkiye'nin gündemine oturmuştu! AK Parti'li Cahit Özkan: Gerekeni yapacağız

PKK'lı teröristle sevgili olduğu ortaya çıkan HDP'li Semra Güzel'e ilişkin AK Parti'li Cahit Özkan: Gerekeni yapacağız.

Skandal görüntüler Türkiye'nin gündemine oturmuştu! AK Parti'li Cahit Özkan: Gerekeni yapacağız

Öldürülen PKK'lı teröristin HDP vekili Semra Güzel'in sevgilisi çıkmasıyla ilgili harekete geçiliyor. Meclis Başkanı Şentop, Güzel'le ilgili hazırlanmış dosyaların incelendiğini açıkladı. AK Partili Özkan da gerekenin yapılacağını söyledi.

HDP Milletvekili Semra Güzel'in 29 Nisan 2017 tarihinde TSK'nın, Adıyaman kırsalında düzenlediği operasyonda öldürülen PKK'lı terörist Koçero Meleti kod adlı Volkan Bora ile samimi pozlar verdiği ve ikilinin sevgili olduğu ortaya çıkmıştı.

ŞENTOP'TAN İLK AÇIKLAMA: DOSYASI İNCELENİYOR

Meclis Başkanı Mustafa Şentop konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Örgüt üyeliğiyle ilgili adı geçen vekilin  dosyası var. 2019 yılı Mart ayında hazırlanmış  bir dosya. Bu dosyanın içinde belge var mı diye inceliyorlar" dedi.

AK PARTİLİ ÖZKAN: GEREKEN YAPILACAK

A Haber yayınına katılan AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, meseleyi hem hukuki hem de siyasi boyutu ile ele aldı. Özkan, hukuki olarak vekilin yasama dokunulmazlığı ile soruşturmadan kurtulabileceğini ifade etti, şunları söyledi:

Meselenin siyasi ve hukuki boyutu var. Hukuki boyutu ikiye ayrılıyor. Birincisi kapatma davası. Bu görüntüler de o davada değerlendirilecektir. Kişinin yasama dokunulmazlığı kapsamında bu görüntüleri değerlendirilir mi, açılacak bir terörle ilgili iddianame hazırlamak mümkün mü, yasama dokunulmazlığından yararlanabilir mi?

Bu meseleye bakacak olursak Anayasanın 81. maddesi yasama dokunulmazlığı ve kürsü dokunulmazlığından bahseder. Bir suç iddiasının terörle ilgili olsa bile kovuşturmanın başlayabilmesi için Cumhuriyete karşı işlenmiş bir suç olup olmadığı dikkate alınarak, bunların da soruşturulması milletvekili olmadan önce başlatılarak devam edilebilir. İlgili vekilin, milletvekili olmadan önce eğer terör ile ilgili suçtan dolayı bir soruşturma başlatılmamış ise bu görüntüler nedeniyle yasama dokunulmazlığından yararlanıyor olacak ve maalesef soruşturmaya devam edilemeyecek.