22:28:0924 Eylül, 2021
İstanbul 17 Az bulutlu
26 Temmuz 2021 05:17

Muhalefetin Kıbrıs sessizliği

Türkiye ve KKTC yönetimi Kıbrıs'ta iki devletli çözümden yana olduklarını açıklamalarından bu yana geçen süreçte Türkiye'deki muhalefet sessizliğini koruyor.

Muhalefetin Kıbrıs sessizliği

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 47. yıl törenlerine katılmak üzere KKTC'ye giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lefkoşe’ye hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında iki bölgeli iki toplumlu federasyon modelinin artık gündemde olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kıbrıs’ta yeni bir müzakere süreci olacaksa bu ancak iki eşit ve egemen devlet arasında yapılabilir" ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklamasına destek KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'dan geldi.

Artık biz Kıbrıs'ta yeni siyaseti (iki devletli çözüm) savunuyoruz diyen Cumhurbaşkanı Tatar, BM Üst Düzey Temsilcisi Lute ile yapacakları görüşme öncesi, "Eşit uluslararası statümüz ve Kıbrıs Türk halkının, en az Rum halkı kadar egemen olduğunun kabulüyle resmi müzakerelere geçebileceğimizi vurgulayacağız." ifadelerini kullanmıştı.

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜME BAHÇELİ'DEN DE DESTEK GELDİ

MHP lideri Bahçeli, Kıbrıs'ta çözümden korkan, barış ve uzlaşmadan kaçan tarafın Rumlar olduğunu söyledi. Kıbrıs'ta ortaklık devleti kurulmasının imkansız hale geldiğini belirten Bahçeli, ''İki ayrı devlet varlığı artık herkesçe kabul edilmelidir'' açıklamasında bulundu.

Bu açıklamalara rağmen konuya ilişkin sessizliğini koruyan Türkiye'deki muhalefetin duruşu merak konusu oldu. Türkiye ve dış politikaya ilişkin her konuda görüş bildiren muhalefetin Kıbrıs'ta iki devletli çözüm modeline karşın sessiz kalması kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu.

MUHALEFET KIBRIS'TA İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜME NEDEN SESSİZ?

Suriye, Azerbaycan ve Libya konusunda Türkiye'nin uyguladığı dış politikaya karşı takındığı tavır ve açıklamalarla bilinen muhalefet partilerinin Kıbrıs'ta iki devletli çözüm modeline ilişkin sessizliğini koruması kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu.


MUHALEFET HEMEN HER KONUDA TÜRK DIŞ POLİTİKASI'NA KARŞI

Suriye'de Esad'ı destekleyen ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi, katil Esad'la görüşülmesini her platformda dile getirmekten çekinmiyor. 


CHP'DEN "TÜRKİYE AZERBAYCAN'A CİHATÇI GÖNDERİYOR" İDDİASI

CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, Türkiye'nin Karabağ savaşında Azerbaycan'a destek vermesini "Türkiye Azerbaycan'a cihatçıları gönderiyor" iddiasını dile getirerek eleştirmişti. Söz konusu itham başta Ermenistan olmak üzere Azerbaycan karşıtı ülkelerin referansı hale gelmişti. 


"NE İŞİMİZ VAR LİBYA'DA"

Türkiye'nin başta Akdeniz'deki çıkarlarını korumak, ülkedeki iç savaşı sona erdirmek amacıyla  Trablus hükümetiyle askeri işbirliği içinde olma fikrine şiddetle karşı karşı çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Ne işimiz var Libya'da" ifadesini kullanmıştı.