20:38:1012 Ağustos, 2022
İstanbul 27 Açık
19 Temmuz 2021 11:43

Kapatma davası açılan HDP'de hazırlık... Yeni parti kuracaklar!

Halkların Demokratik Partisi, haklarındaki kapatma davasıyla ilgili B planını hazırladı.

Kapatma davası açılan HDP'de hazırlık... Yeni parti kuracaklar!

Kulislerde HDP'nin İlk olarak partiyi kapattırmamak için mücadele edeceği belirtilirken, partinin kapatılması durumunda ise HDP'nin bileşeni bir başka partiyle yola devam edeceği aktarıldı.

HDP'ye açılan kapatma davasına yönelik tartışmalar sürerken, partinin kapatılması durumunda HDP'lilerin nasıl bir yol izleyeceği de merak konusu oldu. Parti kulislerinde dolaşan planda, HDP'nin ilk hedefinin partiyi kapattırmamak olduğu aktarıldı.

B VE C PLANLARINI HAZIRLADILAR

Gazete Duvar'ın haberine göre, HDP'nin kapatılması talebiyle açılan davada savunma için takvim işlemeye başladı. A planını "Partiyi savunmak, kapattırmamak" olarak belirleyen HDP, olası bir kapatma durumu için de B ve C planlarını konuşmaya başladı. HDP'li bir yöneticiye göre kapatma kararı çıkarsa B Planı, HDP'nin bileşeni olan partilerden birisinin çatısı altında seçime gitmek olacak.

BAĞIMSIZ ADAYLAR EN SON SEÇENEK

Ancak belirlenecek bu partinin HDP'nin savunduğu çoğulculuğu yansıtması için hem tüzüğünde hem de isminde değişiklik yapılması için kongreye gidebileceğine işaret ediliyor. Bir başka partiye geçişle ilgili sorun yaşanması durumunda ise C planı devreye girecek. Bu plan da bağımsız adaylarla seçime girmek olacak.