01:13:0524 Temmuz, 2021
İstanbul 24 Hafif yağmur
12 Temmuz 2021 08:28

CHP'li Karaca KHK'lı FETÖ'cülere göz kırptı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, FETÖ ile ilişiği olanlara yönelik düzenlenen KHK ile görevden alma ve cezalara yönelik tepki çeken açıklamalarda bulundu.

CHP'li Karaca KHK'lı FETÖ'cülere göz kırptı

Karaca, "Hakkında kesinleşmiş yargı hükmü dahi olsa KHK ile ihraç edilip, mahkumiyet veya ne olursa olsun tamamının dosyasını yeniden ele alacağız." dedi.

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, CHP İl Başkanlığının ev sahipliğinde Sarıyer'de Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevden uzaklaştırılan KHK'lılarla bir araya geldi.

"KHK ZULMÜNE SON VERECEĞİZ"

FETÖ nedeniyle ihraç edilenleri kapsayan KHK'lılara yönelik değerlendirme yapan Karaca, konuşma yaptığı kürsüde, "KHK zulmüne son vereceğiz. Hakkında kesinleşmiş yargı hükmü dahi olsa KHK ile ihraç edilip mahkumiyet alanların dosyasını adil, eşit, bağımsız bir yargı önünde tekrar açacağız." dedi.

"AKADEMİSYENLERİ GÖREVİNE İADE EDECEĞİZ"

Karaca'nın açıklamalarında şu ifadeler yer aldı:

"Biz, öncelikle KHK zulmüne son vereceğiz. Bu 20 Temmuz sivil darbesinin devam ettiği süreçte, hukuksuzca, adaletsizce işinden edilen KHK zulmüyle sivil ölüme terk edilen bu anlayışa mutlaka son vereceğiz.

Ardından hakkında hiçbir soruşturma açılmamış olan, beraat alan, takipsizlik alan ve Anayasa Mahkemesi tarafından hak ihlaline uğradığı belirlenen tüm akademisyenlerimizi görevine iade edeceğiz.

"KESİNLEŞMİŞ YARGI HÜKMÜ OLSA DA DOSYALARI YENİDEN ELE ALACAĞIZ"

Ardından hakkında kesinleşmiş yargı hükmü dahi olsa tamamının dosyasını yeniden ele alacağız ve adil, eşit, bağımsız bir yargı önünde tekrar yargılanarak gerçekten suçu varsa yargılanacak.

Biz yaptığımız toplantılarda gördük ki, artık adil bir yargılanmadan ve Anayasal güvence altındaki adil yargılanma hakkından söz edemeyeceğimiz bir süreç işledi."