15:44:3907 Haziran, 2023
İstanbul 23 Açık
06 Mayıs 2023 05:58

CHP ile HDP arasındaki pazarlık deşifre oldu!

HDP destekli 6'lı koalisyon masasının ortak adayı olan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun HDP ile yaptığı gizli pazarlığa ilişkin detaylar deşifre oldu.

CHP ile HDP arasındaki pazarlık deşifre oldu!

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Genel Kurulu'nun basına kapalı oturumunda hazırlanan 4 maddeyi Kılıçdaroğlu'nun kabul ettiği ve bu gelişme sonrası HDP'nin Kılıçdaroğlu'nun adaylığına destek açıklamasında bulunduğu öğrenildi. Peki bu 4 maddede ne var? İşte detaylar....

7'li koalisyonun ortak adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, HDP'nin desteğini alabilmek adına Meclis'te yapılan kirli pazarlıkta kabul ettiği şartlar ortaya çıktı. 4 maddede bakanlıklık talebinden, özerlik ve kanton şartına kadar ihanet niteliğinde adımlar var.

DÖRT MADDE

PKK'nın siyasi temsilcisi HDP, koalisyonun ortak adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleme kararını 29 Ocak'ta yapılan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Genel Kurulu'nun basına kapalı oturumunda aldı.

Kararlar şu şekilde:

-HDP kontenjanından 1 veya 2 kişi bakan yapılacak. Tepki çekmemek için bu isimler daha az bilinen HDP'liler arasından seçilecek.

- Selahattin Demirtaş, Gülten Kışanak, Figen Yüksekdağ, Leyla Güven gibi isimler yeniden yargılanacak ve serbest kalmaları sağlanacak.

- Türkiye'de güçlü olunan bölgelerde özerklik ilan edilecek. Suriye'nin kuzeyinde federasyon, Doğu ve Güneydoğu illerinde özyönetim, İstanbul'da da Esenyurt, Kanarya ve Esentepe'de kanton ilan edilecek.

- Aday olursa Kemal Kılıçdaroğlu desteklenecek. Kılıçdaroğlu aday olmazsa, bu karar ilgili adaya göre gözden geçirilecek.

KILIÇDAROĞLU'NA DESTEK

HDP'nin Kemal Kılıçdaroğlu'na desteğini açıklamasından önce bakanlık ve diğer maddeler konusunda pazarlık yapıldığı anlaşılıyor.