08:42:0818 Mayıs, 2021
İstanbul 21 Orta şiddetli yağmur
10 Nisan 2021 04:44

Borç batağına saplanan CHP'li belediyeye yeni lüks araç alınacak

Kiraladığı 231 lüks araca günlük 110 bin TL, aylık 4 milyon TL masraf yapıp tüm dikkatleri üzerine çeken CHP’li Belediye Başkanı Şükrü Genç, şu sıralar kullandığı milyonlarca TL’lik lüks makam otomobili yerine yenisini alacağını söyledi.

Borç batağına saplanan CHP'li belediyeye yeni lüks araç alınacak

Vatandaşa hizmet yerine belediye bütçesini lüks yaşamları için kullanan başkandan dolayı Sarıyer Belediyesi’nin borcuna bir yenisi daha eklenecek. Sahibi olduğu piyasa değeri  milyonlarca lirayı bulan Audi A8 L’dan sıkılan Genç, belediyenin bütçesinden arabaya harcama yapmak için kolları sıvadı.

Diğer taraftan geçmişten bu zamana gelen vatandaşın parasını araçlara harcama sevdasının da aslında usulsüz olduğu ortaya çıktı. Meclisi eleştiri yağmuruna tutup kendi gösterişinden eksik kalmayan CHP’li ismin Taşıtlar Kanunu’na aykırı hareket ettiği belirlendi.

TAŞITLAR KANUNU’NDA AÇIKÇA YAZIYOR

Taşıtlar Kanunu’nda yer alan maddelere göre yabancı taşıtların kiralanmasının yasaklanması şu şekilde açıklanmıştır: “Kiralama yoluyla taşıt edinimi de 237 sayılı Kanun’a istinaden yayımlanan 237 sayılı Taşıt Kanunu Kapsamında Edinilecek Taşıtların Menşei, Silindir Hacimleri ve Diğer Niteliklerinin Belirlenmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararı ile Hizmet Alımı Suretiyle Taşıt Edinilmesine İlişkin Esas ve Usuller’de düzenlenmiştir.

Söz konusu mevzuata göre; Kanuna ekli cetvelde sayılanlar (bakanlar, yüksek yargı organlarının başkanları, müsteşarlar, valiler ve kaymakamlar) dışındakiler tarafından ve sadece hizmet amaçlı olarak kullanılmak amacıyla satın alma veya kiralama yoluyla edinilebilecek taşıtların motor hacminin 1600 cc’yi geçmesi veya yabancı menşeli taşıt olması yasal olarak mümkün değildir.”