17:06:5025 Kasım, 2020
İstanbul 11 Hafif yağmur
20 Kasım 2020 06:02

Rus İstihbaratı FSB başkanı, NATO'nun Dağlık Karabağ anlaşmasını baltaladığını söyledi

Rusya Dış İstihbarat Servisi Direktörü Sergey Naryshkin, NATO ülkelerini Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ ateşkes anlaşmasını baltalamaya çalışmakla suçlayan bir bildiri yayınladı.

Rus İstihbaratı FSB başkanı, NATO'nun Dağlık Karabağ anlaşmasını baltaladığını söyledi

usya Dış İstihbarat Servisi Direktörü Sergey Naryshkin "Elimizdeki bilgilere göre bazı Batılı ülkeler Ermenileri ve Azeri milliyetçileri ateşkes anlaşmalarını gözden düşürmeye ve bozmaya teşvik ediyor. Ermenileri, Dağlık Karabağ'daki barışın Erivan için bir yenilgi olduğuna ikna etmeye çalışıyorlar. "Muzaffer sona doğru savaş" ihtiyacına dair fikirler enjekte ediyorlar. Öte yandan, Azerbaycan ordusu Karabağ'ın başkenti Stepanakert'i ele geçirmekten bir adım uzaklaştığında, Azerbaycanlılara Kremlin'in 'zaferlerini çaldığı' söylendi. " açıklaması yaptı.

Naryshkin sözlerine şöyle devam etti:

“Önde gelen NATO ülkeleri, Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ ateşkesi konusunda Rusya'nın aktif katılımıyla varılan anlaşmadan rahatsızlıklarını gizlemeye çalışıyorlar. ... ABD ve müttefikleri, savaşın Moskova'nın arabuluculuğuyla durdurulmasından rahatsız. Mesele şu ki, Rusya'yı Transkafkasya'dan çıkarmak için uzun süredir devam eden çalışmalarını sıfıra indirdi. "

 

 “Ne Washington ne de 'Birleşik Avrupa' bölgedeki mevcut güç dengesi ile uzlaşmak istemiyor. Azerbaycan ve Ermenistan ulusları arasındaki düşmanlığı ortadan kaldırmak için yeniden canlandırmaya çalışmaktan daha iyi bir şey bulamazlar ”diye uyardı.

 

“Bu eylemler, ABD'nin ve Avrupalı ​​dostlarının, sıradan insanların, bu durumda Azerbaycanlıların ve Ermenilerin çıkarları pahasına yeniden hedeflerine ulaştıklarının bir kanıtıdır. Amerikalılar ve Avrupalılar, provokasyonlarının yeni kan dökülmesine ve bölgeyi şiddetli bir askeri çatışmaya sürükleyeceğinden endişe etmiyorlar. "

 

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın inisiyatifi ele geçirip çatışmayı durdurabildiğini ve çözüm yoluna koyabildiğini doğrulayarak, Kasım ayında iki ülkeyi Moskova'ya getiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in rolüne övgüde bulunan bir açıklama yaptı. 9 ateşkes anlaşması imzalamak. Açıklamada, "Rusya Cumhurbaşkanının kişisel rolü ve üçlü açıklamaya imzası, barış sürecine son derece önemli bir katkı ve bu sürecin tersine çevrilmeyeceğinin garantisidir" denildi. “Rusya, bölgemizle sınır komşusu olan ve onunla eski zamanlara dayanan bağları olan BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesidir. Bu, Rusya'nın Güney Kafkasya'da güvenliği, istikrarı ve barışı güçlendirmeye yönelik doğrudan ilgisini açıklıyor ”dedi.

Ermenilerin Rusya’ya Güveni Yüksek

Sputnik Radyosu için yapılan bir ankette Ermenilerin% 83,8'inin Rusya'ya karşı olumlu bir tavrı olduğu ve ülkeyi müttefik olarak gördüğü,% 9,4'ünün olumsuz tavrını ifade ettiği ortaya çıktı. Anket, Uluslararası Gallup Derneği'nin Ermenistan'daki münhasır temsilcisi MPG tarafından yapıldı. Buna ek olarak% 62,3, Rusya'nın destek için güvenebilecekleri bir ülke olduğunu söyledi ve onu Fransa (% 39,9), komşu İran (% 6,4), ABD (% 5,8), Almanya (% 1,2) ve Gürcistan (% 0,6) izledi. Rusya'nın Ermenistan'ın müttefiki olup olmadığı sorulduğunda,% 84,6 olumlu yanıt verirken,% 11,8 olumsuz yanıt verdi.

İlgili Haberler

Emoji ile tepki ver

0 Yorum