19:21:2621 Haziran, 2021
İstanbul 23 Parçalı bulutlu
17 Ekim 2020 03:28

Badiye'de ne hedefleniyor

Suriye'nin kritik öneme sahip bölgelerinden biri olan Badiye'de güçlerin mücadelesi devam ediyor. Bölge, rejim güçleri, küresel/yerel aktörler ve DAEŞ'in hedefinde. DAEŞ için Badiye'nin ne anlama geldiğinin cevabı ise haberimizde.

Badiye'de ne hedefleniyor

BADİYE Humus'un doğusundan Deyrezzor-Irak sınırına kadar olan bölgeye verilen isimdir. Genellikle çöl arazisine sahip bölge yerleşim açısından elverişsizdir.

BADİYE'de ne hedefleniyor?

2018 yılında Daeş örgütünün Deyrezzor ve Humus doğusundan çıkarılması ile Esed rejimi bu bölgeyi ulusal savunma birlikleri ve İranlı güçlere teslim etti. Hatırı sayılır bir miktarda da rus asker barındırıyor. 

Daeş örgütü bu bölgede 1 seneden beri varlığını artırdı. Hücresel yapılanmaya giden Daeş Deyrezzor şehrindeki birçok hücresini Badiye'ye göndererek burada rejim ve müttefiklerine saldırılar düzenlemeye başladı. Bölgenin çöl olması sebebiyle hedef saklanması kolay olan Daeş hücreleri Palmira-Suhne-Deyrezzor yolunu kullanan rejim/İran unsurlarına pusu,eyp,mayın ve adam kaçırma gibi saldırılar düzenliyor.

''4 ayda 226 Rejim/Rus/İran/Şii milisi öldü''

Son 4 ayda Badiye bölgesinde Daeş hücrelerinin saldırıları sonucu 226 Rejim/Rus/İran/Şii milisi öldü. 18 ağustosta ise Rus ordusuna bağlı bir Tuğgeneral bölgede mayın temizleme faaliyeti sırasında meydana gelen patlamada öldü. Bu saldırıda 2 rus askeri de yaralandı. Daeş'in bu saldırıları sebebiyle yaklaşık 400 ulusal savunma birliği unsuru diğer bölgelere kaçmak zorunda kaldı. 

DAEŞ bölgedeki varlığını nasıl koruyor?

Bölgedeki Daeş unsurlarının bitirilmesi için rus savaş uçakları sürekli olarak Humus doğusundaki Suhne,Palmira ve T3 istasyonu çevresini vurmaya devam ediyor. Daeş'in varlığını devam ettirme sebeplerinden biri  de PKK/PYD'nin cezaevlerindeki tutuklu Daeş mensuplarını serbest bırakması. Bu sebeple Daeş hücreleri şehirlere sivil gibi girerek ihtiyaçlarını karşılayıp çöl bölgesine dönüyor. Önümüzdeki süreçte bu saldırıların artması bekleniyor.


Görüş: Ali Coşkun