05:40:2728 Mart, 2023
İstanbul 5 Orta şiddetli yağmur
09 Mayıs 2021 07:06

ABD, Süleymani suikastinde “casus yazılımlı” cep telefonundan yararlandı

İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani’ye Bağdat Havalimanı’nda gerçekleştirilen suikast ile ilgili yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor.

ABD, Süleymani suikastinde “casus yazılımlı” cep telefonundan yararlandı

ABD’li yetkililere göre İsrail’in verdiği bilgiler sayesinde Süleymani’nin yakın çevresinin “casus yazılımlı” cep telefonu kullanması sağlandı.


Yahoo News’e konuşan ABD’li yetkililer, Kasım Süleymani’ye düzenlenen suikaste dair yeni bilgiler verdi.


Yeni ortaya çıkan bilgilere göre Süleymani, suikastten önceki 6 saat içerisinde 3 kez cep telefonu değiştirdi. Bu numaraların tamamı, İsrail istihbaratı tarafından CIA’e bildirildi ve bunun sonucunda Süleymani’nin yeri tespit edildi.

Öte yandan bir ABD’li istihbarat yetkilisi, Süleymani suikasti kapsamında “casus yazılımlı” telefonların kullanıldığını belirterek açıklamasında şu bilgilere yer verdi:


- “İsrail istihbaratı, Kasım Süleymani’nin bir kuryesinin Süleymani ve yakın çevresi için cep telefonu tedarik etmek üzere İran dışına çıkacağına dair CIA’e bilgi verdi.”

- “CIA, kuryenin bir Körfez ülkesindeki belirli bir pazarı ziyaret edip bu telefonları alacağını tespit etti ve harekete geçti.”

- “CIA, karmaşık bir plan ile üzerinde casusluk yazılımları bulunan bir dizi telefonu pazara yerleştirdi.”

- “Bu kumar işe yaradı ve kurye, üzerinde casus yazılım bulunan en az bir telefonu satın aldı.”

- “Bu telefon, Süleymani ile birçok kez aynı odada bulunan biri tarafından kullanıldı, ancak telefonları aralarında sürekli değiştirdikleri için bu başarının boyutu sınırlıydı.”