07:32:4909 Ağustos, 2022
İstanbul 29 Açık
04 Ağustos 2022 12:50

Ucuz evlerin yapılacağı ilk il ve ilçeler belli oldu

Arsaların satışa çıkarılacağı ilk il ve ilçeler arasında İstanbul'da Tuzla, Çatalca, Ankara'da Gölbaşı gibi bölgelerin yer alması planlanırken Bursa, İzmir, Adana, Konya gibi fiyatların yükseldiği illerde de arsa üretimi çalışmaları devam ediyor.

Ucuz evlerin yapılacağı ilk il ve ilçeler belli oldu

Hükümet kiralarda ve konut fiyatlarında yaşanan fahiş artışlara karşı harekete geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı sosyal konut projesinde hazırlıklar devam ediyor. 

Bir yandan ülke genelinde altyapılı konut arsa satışı başlatılması için çalışmalar yapılırken bir yandan da cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin hazırlıkları sürüyor. Evi olmayanlar tek parselde kendi evlerini yapabilecek veya talep örgütlenmesiyle daha büyük parseller alınabilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal konut ve arsa satışıyla ilgili tüm detayları Eylül ayında kamuoyuna açıklayacak.

EVİ OLMAYANA HAZİNE ARAZİSİ

Hazine arazileri sadece hiç evi olmayanların kullanımına açılacak. Bu araziler uygun şartlarda uzun vadeli ödeme koşullarıyla vatandaşların kendisi için konut yapması adına satışa çıkarılacak.

Tek parselde kendi evini yapabilme imkanı sunulacak olan vatandaş, talep örgütlenmesiyle daha büyük parsellerde alabilecek. İsteyen vatandaşlar ise ev yapımı için müteahhitlerle anlaşacak.

Sabah’ın haberine göre altyapıya sahip arsaların satışa çıkarılacağı il ve ilçeler arasında İstanbul'da Tuzla, Çatalca, Ankara'da Gölbaşı gibi bölgelerin yer alması planlanıyor.

Konut fiyatlarının çok arttığı şehirler olan Bursa, İzmir, Adana, Konya gibi kentlerde ise arsa üretimi için çalışmalar devam ediyor.

FİYATLAR YERE VE METREKAREYE GÖRE BELİRLENECE

Milli Emlak Genel Müdürlüğü ve rağmen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), arsa projesiyle ilgili verilen talimatlar üzerine çalışmalarına tam gaz devam ederken fiyatlar arsanın yerine ve metrekare büyüklüklerine göre belirlenecek.

VATANDAŞ KENDİ EVİNİ YAPABİLECEK

Vatandaşa konut tiplerini seçmeleri için proje çalışması Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılacak. Bunun yanında imar planına uygun projesini hazırlayan vatandaş da ruhsatını alarak evini yapabilecek. Arsa sayısının ihtiyaca ve talebe göre belirlenmesi planlanırken düzenli satışın yapılması amaçlanıyor.

HAZİNE ARAZİLERİ SATIŞA ÇIKARILACAK

Daha önce uygun ödeme koşullarıyla sosyal konutun yanında Hazine arazilerini de satışa sunacaklarını belirten Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Arsa projesi de hiç evi olmayanlar için. Vatandaşımız altyapılı arsa alıp kendi evini yapabilecek" dedi.

PROJELER SÜREKLİ OLACAK

Bakan Murat Kurum, sosyal konut 'yaşayan bir proje' olarak kurgulandığını belirtti. Arazi üretiminin sürekli yapılacağını belirten Bakan Kurum, "Talep edilen yerlerde çalışmalar anbean devam edecek. Şehirlerin ihtiyacını karşılama amacıyla sürdüreceğiz" diye konuştu.

TOKİ’DEN PANDEMİDE REKOR KONUT

Dünyada yaşanan Kovid-19 salgını ve ekonomik krizlere rağmen TOKİ, son 3 yılda nitelikli ve yatay mimariyi esas alan yaklaşık 213 bin konutu tamamlarken 144 bin konutun inşaatına ise devam ediyor.