10:00:3229 Eylül, 2022
İstanbul 23 Az bulutlu
15 Eylül 2022 11:58

Sosyal Konut Projesine rekor başvuru

Sosyal Konut Projesine başvurular ikinci günde 1 milyon 115 bini buldu. Kampanyanın ikinci gününde de banka önlerinde uzun kuyruklar oluştu.

Sosyal Konut Projesine rekor başvuru

Sosyal Konut Projesine başvurular ikinci günde 1 milyon 115 bini buldu. Kampanyanın ikinci gününde de banka önlerinde uzun kuyruklar oluştu.

Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Sosyal Konut Projesi'ne ilk başvuru günü ilgi büyüktü. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dün 785 bin kişinin projeden yararlanmak için e-devlet ile Ziraat ve Halk Bankası'na başvurduğunu açıkladı. İstanbul'da vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren Başkan Erdoğan'ın detaylarını açıkladığı ve adı "İlk Evim, İlk İşyerim" olarak belirlenen kampanyaya başvuru için bankalara koştu.

Esenler'deki Halkbank şubesine giden vatandaşlardan Özlem Çıtak, "Kira vermektense 2-3 bin liralık taksitlerle ev sahibi olmak avantajlı. Dar gelirliler için özellikle ödemelerimiz daha rahat. Umutluyuz. Çok heyecanlıyım, olursa çok iyi olacak bizim için.

Recep Tayyip Erdoğan'a böyle bir proje yapıp bizlere sunduğu için çok teşekkür ediyorum" diye konuştu. Murat Özatilla da kendisine Esenler'de ev çıkarsa çok sevineceğini ifade ederek 2+1 projesinin kendisi için uygun olduğunu kaydetti. 40 yıldır kirada oturduğunu söyleyen Ayten Vergili, "Kendimi bildim bileli bodrum katta oturuyorum. 900 TL olan kirama bin TL zam yaptılar. 30-40 yıldır İstanbul'dayım. İnşallah ev sahibi olurum" dedi.

Gülten Dalkılıç ise, "20 yıldır kiracıyım. 50 yıl daha sürer herhalde. Çok heyecanlıyım, ellerim bile titriyor. İnşallah çıkar da kendimize ait bir evimiz olur" şeklinde konuştu. İki gün önce evlenen 23 yaşındaki Can Güçlü, "Gençler için çok güzel bir proje.

Uyanır uyanmaz kendimi burada buldum. Herkes için hayırlısı olsun. Artık geleceğe umutla bakıyoruz" diye konuştu. Sırada olan vatandaşlardan Demet Aksoy, çok heyecanlı olduğunu ifade ederek, "Bu proje iyi oldu hepimiz için. Ev sahibi olmayanlar için iyi bir destek olacak.

Cumhurbaşkanımıza sonsuz teşekkürler. Ev alma durumum az olduğu için gelip başvurmak istedim. 2 çocuğum var, ilerleyen zamanları düşünerek 3 artı 1 eve başvurmak istedim" dedi.

İzmir'de başvuru için bankaya giden emekli Cemal Dönmez, "Kurada bana da çıkarsa dünyanın en mutlu insanı olacağım. İlk kez kendi evim olacak" derken Antalyalı işçi Turgay Koz mutluluğunu, "Çok sevindik. Sabah bankaya koştum. Biz ancak, devletimizin sunduğu şartlarda ev sahibi olabiliriz" sözleriyle ifade etti.