07:42:2309 Ağustos, 2022
İstanbul 29 Açık
03 Ağustos 2022 10:25

Sosyal konut projesinde detaylar belli oluyor

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin detayları gün geçtikçe belli olmaya başlıyor.Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal konutun detaylarını anlattı.

Sosyal konut projesinde detaylar belli oluyor

81 ilde başlatılacak ve cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinde geri sayım başladı. Kira öder gibi ev sahibi olunacak olan projenin detayları net bir şekilde önümüzdeki günlerde açıklanacağı ifade edilirken az da olsa bazı bilgiler gelmeye devam ediyor. Konut sektörü temsilcileri sosyal konut hamlesi ile arz sorunun çözüleceğini ve fiyatlardaki köpüğün eriyeceğini belirtti.

ÖZEL SEKTÖR PROJEYE DAHİL OLMAK İSTİYOR

Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Özcan, projeyi değerlendirdi. Projenin fiyat artışlarının durmasını sağladığını ifade eden Özcan, “Devletimiz sosyal konut üretiminde özel sektörü de işin içine katmalı. Eğer TOKİ ve Emlak Konut’un yanı sıra özel sektör de işin içine dahil edilirse ve üretilecek konut sayısı 800 bin adet olan yıllık sıfır ev ihtiyacının üzerine çıkarsa hem satılık hem de kiralık fiyatlarda düşüş dahi sağlanacaktır” dedi.

BAKAN KURUM: KİRALARDA GERİLEME OLACAK

Sosyal konut projesi ile ilgili bazı bilgileri Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum duyurdu. Kurum, proje ile kiralarda da ve konut fiyatlarında da gerileme olacağını söylerken, “İnşallah vatandaşımızı her işte olduğu gibi konut işinde de kira işinde de aç ve açıkta bırakmayacağız” dedi.

SOSYAL KONUT PROJESİNDEN KİMLER YARARLANACAK?

TOKİ’nin proje kapsamında 81 ilde en az 150 bin konut inşa etmesi beklenirken kimlerin yararlanacağı da belli oldu. Halihazırda ev sahibi olmayan herhangi bir mal veya mülk için hissedar sahibi olmayan dar gelirli vatandaşlar, uygun taksitlerle ev sahibi olacak. Kuraya katıldıktan sonra ev almaya hak kazanan vatandaşlar 15 yıla varan vade seçenekleriyle kira öder gibi ev taksiti ödeyecek. Bu arada şehit yakınları ve gaziler için satışta özel kontenjan açılacak. Evler için belirlenmesi beklenen peşinat tutarı ise evin fiyatının yüzde 10’u civarında 2+1 ve 3+1 şeklinde tasarlanması beklenen dairelerin fiyatları ise henüz netleşmedi.