09:56:0429 Eylül, 2022
İstanbul 23 Az bulutlu
10 Ağustos 2022 08:47

Sözde doğa severler Kızılbük Projesi ile uğraşmayı sürdürüyor

Ellerinde TKP bayrakları taşıyan sözde doğa severlerin şantiye alanına zorla girmeye çalıştığı ve daha önce hakkında pek çok yalan haber çıkan Kızılbük projesinde neler oluyor?

Sözde doğa severler Kızılbük Projesi ile uğraşmayı sürdürüyor

Geçen yıl yaşadığımız Marmaris yangınından sonra çok sayıda asılsız habere konu olan Kızılbük Projesi şimdi de ÇED raporuyla gündeme geldi.

Proje alanının yangından sonra imara açıldığını iddia eden başta Marmaris Kent Konseyi gibi marjinal gruplar, ruhsatın 80’li yıllarda alındığını öğrenince geri adım atmak zorunda kalmıştı.

Şimdi ise sözde doğa sever bazı gruplar, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu'nu bahane ederek projeyle uğraşmaya devam ediyor.

Bir grup, yerel mahkemenin "ÇED raporu gerekli değildir" kararını iptalinin ardından özel mülk olan şantiye alanına izinsiz girmeye çalıştı. Söz konusu grubun kullandığı TKP bayrakları ise dikkat çekti.

"Muhafazakar" konseptiyle öne çıkan bu projeye karşı olan grubun amacının ise belirttikleri gibi 'doğa sevgisi' olmadığı Marmaris Kent Konseyi üyelerinin sosyal medya hesaplarında açık bir şekilde görülüyor.

Amaç kargaşa çıkarmak mı?

Yaşanan bu gelişmeler; 30 yıl önce yapılmış, tüm ruhsatları yasal olan, sadece ÇED’le ilgili verilen mahkeme kararına hem CHP’li Marmaris Belediyesi hem şirket gerekli hassasiyeti göstermişken "TKP bayrakları ile alana giriş/çıkışları kısıtlamaya çalışarak gerginlik/kargaşa çıkarmaya çalışmakla turizm sezonunda bir şeyler mi yapılmak isteniyor?" sorusunu akıllara getiriyor.