19:19:3708 Mart, 2021
İstanbul 7 Açık
22 Ocak 2021 12:57

Emniyet’e PAK geliyor

Emniyet bünyesinde afet ve acil durumlarda görevlendirilmek üzere Polis Arama Kurtarma birimi kuruldu.

Emniyet’e PAK geliyor

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), sosyal medya hesabından, Türk Polis Teşkilatı bünyesinde kurulan Polis Arama Kurtarma (PAK) birimi personellerinin eğitim görüntülerini paylaştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, PAK birimlerinin cuma günü faaliyete başlayacağı bilgisini vermişti.

PAK personeli, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) uzman ekiplerinden arama kurtarma eğitimi alarak, afet ve acil durumlarında görev alabilme kapasitesine erişmişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yeni kurulan Polis Arama Kurtarma biriminin tanıtım programına katılan Soylu'nun konuşmasından önemli satır başları şu şekilde:

"Şunu ifade etmek isterim ilk önce JAK afet anına çok büyük disiplin getirmiştir, daha sonra sivil toplum örgütlerimiz, AFAD, şimdi de Polis Arama Kurtarma ekipleri bize büyük destek sağlayacak.

Afet bölgesinde bir öğünde 10 bin yemek verebilecek mobil desteğimiz var. Bunu 30 bine çıkarmak için çalışmalarımız var.

Daha büyük bir afetle karşılaştığımızda deprem anında ihtiyaç duyulan şeylere kapasiteyi sürekli artırıyoruz.

AFAD sadece afetleri koordine etmiyor. Afet öncesi, afet anı ve sonrasını koordine ediyor. Üzerine düşen vazifeyi ortaya koyuyor, tebrik ediyorum.

2019-2020 döneminde deprem hareketliliği arttı.

2021 yılını Afet Eğitim Yılı olarak ilan ettik. 51 milyon kişiye afet eğitimi vermek istiyoruz.

2021 yılında eğitim sayacı oluşturduk, İçişleri Bakanlığı’nın sitesine de ekleyeceğiz. Şu anda sayı 26 binde, yıl sonunda 51 milyona ulaşmak istiyoruz.

Karşı karşıya kaldığımız hiçbir afette 'nerede kaldı bu devlet' sözüne düçar olmadık, 'nerede kaldı bu devlet' haykırışının muhatabı olmadık.

Polis Arama Kurtarma birimi, afet yönetim stratejimizin bilinçli bir projesidir. Toplam 2240 personele eğitim verilmesini planladık ve şu ana kadar bin kişinin eğitimi tamamlandı."