08:28:0809 Ağustos, 2022
İstanbul 29 Açık
27 Haziran 2022 11:48

'DEAŞ'a para gönderdim' itirafı

Yunanistan için Türkiye aleyhinde casusluk yaparken MİT'in operasyonuyla yakalanan Suriye ve Yunanistan vatandaşı Mohammed Amar Ampara tutuklandı. Ampara'nın ifadesi de ortaya çıktı. Yunan casus itirafında Daeş'a para gönderdiğini itiraf etti.

'DEAŞ'a para gönderdim' itirafı

Yunanistan için Türkiye aleyhinde casusluk faaliyeti yürütürken MİT'in operasyonuyla enselenen Suriye ve Yunanistan vatandaşı Mohammed Amar Ampara tutuklandı. 10 bin euro ile yakalanan ve etkin pişmanlık yasasından faydalanarak yaptığı ihanetleri tek tek anlatan casusun ifadesine SABAH ulaştı.

Milli İstihbarat Teşkilatı, Yunanistan'da yaşayan ve Türkiye'ye iş adamı görünümüyle gelen Suriye-Yunanistan çifte vatandaşı Mohammad Amar Ampara'nın (67) Yunanistan Ulusal İstihbarat Servisi (EYP) ile ilişki içerisinde olduğunu, Yunan istihbaratçıların verdiği cep telefonu hattı ve belirlenen e-posta adresini kullandığını belirledi. Eşi Randa Ampara'nın ise, çocuklarını cihada hazırlamak amacıyla kurulan DEAŞ okullarının Rakka Eğitim Sorumlusu olduğu ve 2017'de Rakka'ya yapılan hava saldırısında öldüğü belirlendi. 2014'ten itibaren Suriye'ye yaptığı seyehatleri takibe alınan Ampara, uzun soluklu araştırmalar ve elde edilen bilgiler neticesinde kıskıvrak yakalandı.

CASUSLUK SUÇUNDAN TUTUKLANDI

Ampara, Gaziantep TEM Şubesi'ndeki ifadesinin ardından sevk edildiği Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca "Devletin Güvenliği, siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri paylaşma, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etme" suçundan hakkında işlem yapılan Ampara tutuklandı.

İHANETLERİ TEK TEK ANLATTI

Ampara'nın Türkiye seyahatlerinde, 2014-2022 arasında Gaziantep'teki otellerde konakladığı, bu seyahatleri de Yunan istihbarat servisi elemanlarının talimatı doğrultusunda gerçekleştirdiği belirlendi. Rakka seyahatleri dönüşünde Türkiye'nin sınır güvenliğini ilgilendiren bilgileri ve müşahedelerini Yunan istihbaratçılarla paylaşan Ampara'nın ayrıca Yunan istihbarat mensuplarının talimatlarına istinaden Mersin'de yerleşik Suriyeli kişilere ilişkin tahkikat yaptığı, Mersin'de bulunan bir kişinin de adres bilgilerini Yunan istihbarat mensuplarına gönderdiği ortaya çıktı. Ampara'nın Yunan istihbaratçılarının bilgisi dahilinde DEAŞ mensuplarına yapılacak para havalelerinin ulaştırılmasını sağladığı, bu kapsamda eşinin talebi üzerine Rakka'da faaliyet gösteren DEAŞ mensubu Şeyh Yassin'in Fas'ta yaşayan eşine para gönderdiği belirlendi. Zanlının bunun yanında, 2020'de Yunan istihbaratçılarının talebi kapsamında FETÖ/PDY ile iltisaklı Gıda İhtisas Sanayici ve İş Adamları Demeği Yönetim Kurulu eski yedek üyesi Yunanistan'da mukim işadamı Bilal A.'ya ait ilişkin tahkikat yaptığı tespit edildi.