11:05:5220 Nisan, 2024
Ä°stanbul 12 Şiddetli yağmur
19 Şubat 2024 10:39

CHP ve DEM, 'Kürdistan' hayali kuran Ahmet Özer'i Esenyurt adayı yaptı

HDP/DEM Parti ve CHP’nin Esenyurt Belediye Başkan Adayı olması beklenen Ahmet Özer’in verdiği skandal demeçler ortaya çıktı.

CHP ve DEM, 'Kürdistan' hayali kuran Ahmet Özer'i Esenyurt adayı yaptı

'Kent uzlaşısı' adı altında İstanbul Esenyurt için DEM Parti ile anlaşan CHP, Esenyurt'ta Ali Gökmen'i adaylıktan çekip yerine Ahmet Özer'i aday gösterdi.

'KÜRDİSTAN' HAYALLERİ

Ahmet Özer'in 2014 yılında sözde 'Kürdistan' hayalleri kurduğu, "Devlet kurmak Kürtlerin hakkı" şeklinde beyanatlar röportaj verdiği ortaya çıktı.

Olmayan Kürt sorununu varmış gibi lanse eden Özer'in, "Şu anda Türkiye'nin izlediği bu politika yanlıştır. HDP'nin önü açılmalı ve tıpkı Güney Kürdistan'da olduğu gibi Rojava Kürtleri'ne de dostluk eli uzatılmalıdır" dediği de görüldü.

ANAYASADA DEĞİŞİKLİK İSTEDİ

 "Kürt sorunu' argümanı ardına sığınan Özer, 2022 yılında verdiği röportajda "CHP iktidarı istiyorsa Kürtlerin oyunu almalı ama söz yetmez. Anayasada yazılmalı. Birincisi dil ikincisi ise idare politikasıdır" dedi.

Ahmet Özer'in skandal söylemleri bunlarla da sınırlı kalmadı.

"Asıl mesele Rojava'dır. Bana göre 2015'teki barış süreci bundan dolayı zarar gördü. İktidardaki AK Parti, Rojava Kürtlerini ve Güney Kürtlerini düşman olarak değil dost olarak görmelidir. Sorun bu şekilde çözülürse Türkiye Kürtleri de kendi sorununu çözecektir. Demokrasinin ve barışın gelmesi için büyük bir temel atılacaktır." diyen Özer'in aynı zamanda “Irak bölünürse Kürt devletinin tanınması daha kolay hale gelebilir. Ancak, Irak bölünmese de Kürtler’in devlet kurma hakkı vardır” ifadelerini kullandığı da kayıtlara geçti.

CHP ve DEM arasındaki ittifaka da değinen Özer, AK Parti ve MHP'yi hedef alarak "AK Parti ve MHP, DEM Parti'nin CHP ile dost olmasına izin vermiyor. DEM, CHP ile işbirliği yaparsa İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin, Bursa ve Balıkesir belediyelerini kazanacak. Bu kez CHP’nin işi zorlaşır. Bu nedenlerle DEM ile CHP arasındaki ilişkiyi bozmak istiyorlar. DEM Partisi İstanbul'daki adaylarını açıkladı ancak diğer illerde henüz netlik kazanmadı. CHP ile DEM arasında görüşmeler olacağına inanıyorum." gibi söylemlerde de bulundu.