10:24:4926 Mayıs, 2022
İstanbul 22 Hafif yağmur
13 Mayıs 2022 10:19

"Belediye başkanları kendi işlerine kilitlensinler"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İBB Başkanı İmamoğlu'nun tartışmalı Karadeni gezisi sonrası sessizliğini bozdu. Kılıçdaroğlu, CHP'li belediye başkanlarına 'Kendi görevlerine kilitlensinler' dedi.

"Belediye başkanları kendi işlerine kilitlensinler"

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Karadeniz gezisinde Habertürk yazarı Nagehan Alçı ile birlikte verdiği fotoğraf ve sonrasında yaptığı 'Vız gelir tırıs gider' çıkışı büyük tepki çekti. CHP'ye yakın kesimlerden gelen sert tepkilere rağmen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve parti yönetimininin sessiz kalması ise dikkat çekmişti. CHP Kılıçdaroğlu, konuyla ilgili sessizliğini bozdu.

Halk TV'den Fikret Bila'ya konuşan Kılıçdaroğlu, İmamoğlu'nun Karadeniz gezisinden haberdar olduğunu belirterek, "Gezinin yankılanması bu açıdan da doğal. Ekrem Bey’in Karadeniz’de gördüğü ilgiden çok memnun oldum" dedi. Kılıçdaroğlu, CHP'li büyükşehir belediye başkanlarına Cumhurbaşkanlığı adaylığı mesajı vererek, "Belediye başkanlarımızın işlerine kilitlenmeleri gerekiyor. Seçildikleri dönemin sonuna kadar görevlerini sürdürmeliler. Halka verdikleri taahhütleri yerine getirmeleri gerekir" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’na, gezisini sorduğumda şu yanıtı verdi:

“Ekrem Bey’in gezisinden bilgim de vardı, onayım da vardı. Ben gezisi gayet normal karşıladım. Trabzon’da doğup büyümüş, gençliği orada geçmiş. Akrabaları var. Bayramda ziyaret etmesi gayet normaldir. Gezinin yankılanması da normaldir. Ekrem Bey, İstanbul gibi bir şehrin belediye başkanı. Dolayısıyla popüler bir isim. Gezinin yankılanması bu açıdan da doğal. Ekrem Bey’in Karadeniz’de gördüğü ilgiden çok memnun oldum.”

CHP Lideri, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı konusunda ise görüşünü koruyor. Bu konudaki sorumu şöyle yanıtladı:

Kendi görevlerine kilitlensinler

“Biz 6’lı masa olarak cumhurbaşkanı adayımızın taşıması gereken nitelikleri belirledik. Adayı 6 lider birlikte belirleyecekler. 6 lider de bu adayın arkasında olacak. Bu konuda bir değişiklik yok. CHP’nin belediye başkanlarına gelince. Belediye başkanlarımızın işlerine kilitlenmeleri gerekiyor. Seçildikleri dönemin sonuna kadar görevlerini sürdürmeliler. Halka verdikleri taahhütleri yerine getirmeleri gerekir. Ben 11 büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlarımızı çok başarılı buluyorum. Sosyal devlet ilkesini belediyelerimiz uyguluyor. İstihdam yaratıyorlar. Kimseyi rencide etmeden sosyal yardımlarını sürdürüyor. Bunun olumlu etkilerini de görüyoruz.”