22:01:1012 Ağustos, 2022
İstanbul 27 Açık
19 Temmuz 2021 09:43

‘100 pilottan 95’i FETÖ’cüydü’

15 Temmuz Hain Darbe Girişimi’ne karşı ilk soruşturmayı açan, dönemin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı, Yargıtay Üyesi Harun Kodalak, “Hava Kuvvetleri yapılanmasının, Türkiye Cumhuriyeti ordusu pilotlarının yüzde 95'i FETÖ'cüdür o dönemde. Biz bunu ispat

‘100 pilottan 95’i FETÖ’cüydü’

Fetullahçı  Terör Örgütü'nün ( FETÖ) 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi’ne karşı ilk soruşturmayı açan, dönemin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı, Yargıtay Üyesi Harun Kodalak, FETÖ'nün 40 yıllık büyük bir organizasyon olduğunu, arkasında da muhakkak dış güçlerin ve güçlü istihbarat servislerinin bulunduğunu dile getirdi.

“BİN YILDAKİ EN BÜYÜK İHANET”

Darbe girişimini, “ Türk milletinin Anadolu topraklarındaki son bin yıl içinde yaşadığı en büyük ihanet.” olarak niteleyen Kodalak, “Allah bir daha bu millete, bu devlete böyle ihanetler yaşatmasın.” ifadelerini kullandı. FETÖ'nün din kisvesi altında bir terör örgütü gibi yapılandığını aktaran Kodalak, “Din kisvesi altında yapılanıp gerçekte, Türk milletini ve Türk devletini yok etme projesiydi.” diye konuştu. Kodalak, “Pensilvanya'daki örgüt elebaşının kendi ifadesiyle, 40 yıl 'ilmek ilmek' dokudular.

Devlet içinde o kadar çok güçlendiler ki tabiri caizse küçük bir fiske darbesiyle devleti yıkabilecek güce ulaştılar.” dedi. Hain darbe girişimi sırasında FETÖ’cülere karşı açtığına soruşturmaya değinen Kodalak, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bu gerçekten o gecenin en önemli kırılma noktalarından biridir. O esnaya kadar darbe teşebbüsü başlamış. Yetkili bir makamdan darbeye karşı koyacak kolluk kuvvetlerine karşı verilmiş ilk talimattır. Bu anlamda ilk refleksidir. Ben Ankara Başsavcısıydım, yakalama, gözaltı kararı verme yetkisi bendeydi. Ben de o görevi, tarih önünde, milletin önünde yerine getirdim.

Hain örgüt tarihteki yerini alacak

15 Temmuz Davası’nın iddianamesinden örnek veren Kodalak, “Hava Kuvvetleri yapılanmasının, Türkiye Cumhuriyeti ordusu pilotlarının yüzde 95'i FETÖ'cüdür o dönemde. Biz bunu ispatladık. Bu; bilgi, belgelere dayalıdır.” bilgisini verdi. FETÖ ile mücadele konusuna da değinen Kodalak, 15 Temmuz'dan sonra kripto FETÖ'cülerin çıktığını anımsatarak, “Devletimiz çok güçlüdür. Belki uzun sürer ama eninde sonunda bu hain fitne örgütü, zaman içinde tarihteki o kötü yerini alacaktır. Hasan Sabbah'ın aldığı gibi bu hainle beraber diğer hainler de alacaktır.” değerlendirmesine bulundu.