13:12:1528 Haziran, 2022
İstanbul 26 Hafif yağmur
13 Nisan 2022 12:51

ABD, S-400 alan Hindistan'a Yaptırım Kararı Almaktan Kaçınıyor

ABD Dışişleri Bakanı Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar ve Savunma Bakanı Rajnath Singh, "2+2 Bakanlar Düzeyinde Stratejik Diyalog Toplantısı" kapsamında Washington'da bir araya geldi.

ABD, S-400 alan Hindistan'a Yaptırım Kararı Almaktan Kaçınıyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya'dan S-400 alan Hindistan'a yaptırım konusunda henüz nihai kararı vermediklerini, ancak Rusya'nın yerine Hindistan'ın ana güvenlik ortağı olmayı arzu ettiklerini ve bunun için çaba gösterdiklerini söyledi

Görüşmelerin ardından kameraların karşısına geçen bakanlar, ABD-Hindistan ikili ve bölgesel ilişkilerini değerlendirirken Blinken, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alan Hindistan'a yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı sorusuna yanıt verdi.

ABD'nin hiçbir müttefikinin Rusya'dan kapsamlı silahlar almaması yönündeki çağrılarını yineleyen Blinken, Hindistan'ın Moskova'dan S-400 alımı için şunları söyledi:

"CAATSA Yasası (ABD'nin Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşılık Verme Yasası) kapsamında muhtemel yaptırım veya muhtemel muafiyet konusunda henüz karar vermedik. Ancak Hindistan ile Rusya arasında askeri satışlar da dahil uzun bir geçmiş ve ilişki var. Bizim Hindistan'a ortak olamadığımız dönemlerde bu ilişki yıllar önce şekillenmişti. Şimdi ise Hindistan'ın güvenlik ortağı tercihi olabilecek durumdayız ve bunu istiyoruz."

Türkiye’nin Rus yapımı S-400’leri satın almasından sonra Washington yönetimi Türkiye’ye yaptırım uygulamaya başlamıştı. Washington, ayrıca Türkiye’yi F-35 savaş jeti programından da çıkarmıştı.

2017 yılında uygulanmayan başlayan CAATSA (ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) ile S-400 satın aldığı gerekçesiyle Türkiye’ye yaptırım uygulayan ABD’nin müttefiklerinden Hindistan’ın Rusya’dan aldığı hava savunma sistemi 2021'in Kasım ayında Hindistan yönetimine ulaştı.

2021'in Aralık ayında Hindistan, Rusya yapımı ilk S-400 hava savunma füze sistemini Pencap eyaletine konuşlandırdığını bildirildi.

Pencap eyaletine yerleştirilen S-400 hava savunma sisteminin, 400-250 kilometre aralığındaki savaş uçakları, balistik füze ve AWACS uçaklarını, orta menzilde 120 kilometre ve kısa menzilde 40 kilometrelik 4 farklı füze ile vurabilme kapasitesine sahip olduğu ifade ediliyor.

Rusya ve Hindistan arasında 2015'te füze sistemlerini satın alma anlaşması imzalanmış ve 2018'de 4,5 milyar dolarlık anlaşma tamamlanmıştı. Hindistan ABD'nin yaptırım tehditlerine rağmen füzeleri alıp konuşlandırdı.

İki senator, Hindistan’a S-400’ler nedeniyle CAATSA yaptırımlarının uygulanmasının ABD’nin ulusal çıkarlarına aykırı olacağı ve ikili ilişkilere zarar vereceği uyarısında bulundu

S-400 füze savunma sistemi nedeniyle Türkiye'yle ilişkilerin gergin olduğu ABD’de iki senatör, Başkan Biden’dan S-400 satın alması nedeniyle Hindistan’a yaptırım uygulanmamasını istedi. Senatörler, bunun Hindistan’la gelişmekte olan ilişkilere zarar vereceği uyarısında bulundu.

Hindistan, 2018 yılında 5 adet yerden havaya füze savunma sistemi satın almak için Rusya’yla 5,5 milyar dolarlık anlaşma imzaladı. Ancak bu sipariş, ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) nedeniyle ABD’yle sorun yaşanmasına neden oldu.

Ancak Cumhuriyetçi Partili Teksas Senatörü John Cornyn ve Demokrat Partili Virginia Senatörü Mark Warner, Başkan Biden’a yazdıkları mektupla, Hindistan’a herhangi bir yaptırım uygulanmamasını istedi.

ABD Kongresi'nin 2017'de kabul ettiği bir yasa, Rusya'dan askeri teçhizat ve silah satın alan ülkelere yaptırım uygulanmasına olanak veriyor.

ABD, S-400 füze savunma sistemleri satın alması nedeniyle Türkiye’ye ağır yaptırımlar uygularken Hindistan'a yönelik yaptırım kararından kaçınıyor. 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Hindistan ile S-400 savunma füzesi satış anlaşmasının, ABD'nin engelleme çabalarına karşın hayata geçirildiğini söyledi.

ABD Başkanı Biden ve Hindistan Başbakanı Modi görüşme gerçekleştirdi.