00:43:3527 Mayıs, 2022
İstanbul 24 Orta şiddetli yağmur
26 Eylül 2021 01:36

Kamyon şoförü açığı İngiltere'de hayatı durma noktasına getirdi.

İngiltere'de hayat adeta durmuş durumda. Benzin istasyonlarında uzun kuyruklar oluşurken, birçok istasyonda akaryakıt tükendi. Tedarik zincirinde yaşanan sorunlar market raflarının boş kalmasına neden oldu.

Kamyon şoförü açığı İngiltere'de hayatı durma noktasına getirdi.

Geçen hafta BP'nin ülkede yeterli sayıda nakliye aracı sürücüsü olmaması nedeniyle bazı petrol istasyonlarını geçici olarak kapatılacağını duyurmasıyla araç sahipleri benzin istasyonlarına akın etti. İstasyonların önünde uzun kuyruklar oluşurken, çoğu istasyonda yakıt stoku tükendi.

Pandeminin yol açtığı tedarik sorunların yanısıra enerji fiyatlarında yaşanan hızlı yükselişin ardından şoför sıkıntısının yaşandığı ülkede, süpermarket zincirlerinde de bazı ürünlere ulaşılamıyor, panik alımları rafların boşalmasına neden oldu.

Süpermarket zinciri Tesco, Noel öncesinde panik satın alma riski olduğu konusunda uyardı. Tedarik sorunları pek çok sektörü etkiledi. McDonald's, KFC ve Nando's gibi restoran zincirlerinde bazı ürünler bulunamıyor.

Tesco, İngiliz hükümetine 800 sürücü eksiği olduğunu söyledi. İşe alımlarda verilen 1000 sterlin tutarındaki nakit ikramiye ve maaş zamlarına rağmen yeterli sayıda şoför sayısına ulaşılamıyor.

Ulaştırma Bakanı'ndan itidal çağrısı

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Cumartesi günü ülkede son dönemde nakliye aracı sürücülerinin gelen talebe yetersiz kalması sonucu bazı petrol istasyonlarının kapanmasına ilişkin halka itidal çağrısında bulundu.

Sürücülerin ihtiyaçları olduğu kadar benzin almaları halinde yeteri kadar stok bulunduğunu söyledi. İngiltere'de 6 rafineriyle 47 depolama tesisinin bulunduğunu kaydeden Shapps, ülkede benzin açığı sorunu olmadığını tekrarladı.

Arz sıkıntılarının hayatı en çok etkilediği ülkelerden olan İngiltere’de şimdi de kamyoncu eksikliği sebebiyle akaryakıt taşınma krizi yaşanıyor.

İngiltere’nin en büyük ikinci akaryakıt perakendecisi BP bazı benzin istasyonlarını kapatmak zorunda kaldığını bildirdi. Benzin fiyatları ülkede litre başına 1,35 sterlin ile son yılların zirvesine yükseldi. Lojistikte büyüyenn kriz süpermarketlere de yansıyor.

Bazı süpermarketlerin perşembe günü raflarını doldurmakta zorlandığı görülürken, ülkenin en büyük zincir marketi Tesco kamyoncu sıkıntısı sebebiyle tedarikte sorunlar yaşadığını açıkladı.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması işgücü piyasasının kimi kesimlerinde esnekliğinin ortadan kalkmasına yol açıyor. Ülke aynı zamanda enerji kriziyle boğuşuyor. Yaklaşık 1,5 milyon haneye hizmet veren dağıtım firmaları doğalgaz fiyatlarındaki sert yükseliş karşısında iflas etti.

Şoförlerin maaşları bir yılda yüzde 30 arttı

Staff Assist UK İş Geliştirme Direktörü Franco Aiello, daha önce Bloomberg HT'ye yaptığı açıklamada, son bir yıllık dönemde ağır vasıta şoförlerinin maaşlarının yüzde 30 artışla yıllık 40 bin sterline çıktığını, şirketlerin ekstra bonus da ödediğini söylemişti.

Tüm sektörlerde çalışan sıkıntısı yaşandığını dile getiren Aiello, en fazla etkilenen sektörlerin nakliye ile lojistik olduğunu, özellikle kamyon şoförü istihdamı noktasında büyük sıkıntı olduğunu, işçi açığının alarm verici seviyelere ulastığının altını çiziyor.

İngiliz işletmelerin Brexit ve kısa çalışma ödeneğinin etkisiyle kalifiye işgücüne ulaşmakta zorlandığını bildiren Aiello, çalışanların tam istihdam paketi tercih eder hale geldiğini ve piyasanın çalışanların yönlendirdiği bir pazar haline geldiğini söylemişti.

"Kısa çalışmadan yararlananlar dönmek istemiyor"

Ülkede çalışan açığı sorununun nedenlerinden biri de kısa çalışma ödeneği. Pandemi başlangıcından beri hükümetten maaş desteği alan hizmet sektörü çalışanları, sektöre dönme noktasında isteksiz.

upReach CEO'su John Craven, Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede, pandemi döneminde uygulanan karantinaların ekonomik aktiviteyi, emek talebi ve istihdamı dramatik ölçüde düşürdüğünü, kısa çalışma ödeneğinin kısmen bu durumu telafi etse de istenmeyen sonuçlar doğurduğunu belirtmişti.

Kısa çalışma ödeneğinden yararlananların Eylül sonuna kadar işgücüne dönmeyi düşünmediklerini kaydeden Craven'e göre, ekonomi toparlandıkça işletmeler için çalışan bulmak zorlaşıyor.

Kalifiye olmayan işgücü gerektiren alanlarda açık olduğuna dikkat çeken Craven, konaklama sektöründe çalışanlara yüzde 20'ye kadar prim verilmeye başlandığını aktarmıştı.