02:33:5123 Ekim, 2021
İstanbul 18 Açık
05 Ekim 2021 03:47

Azerbaycan’a Düşmanca Tutumunu Artıran İran, Ermenistan İle Yakınlaşıyor

Resmi bir ziyaret için Tahran'da bulunan Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mizurian, ikili, bölgesel ve uluslararası boyutta ortak ilgi alanlarını görüşmek üzere İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir-Abdullahyan ile bir araya geldi.

Azerbaycan’a Düşmanca Tutumunu Artıran İran, Ermenistan İle Yakınlaşıyor

Son dönemde Azerbaycan’a karşı düşmanca tutumların ı artıran, işgalden kurtarılan bölgelerin karşısında yoğun bir askeri yığınakla askeri tatbikat düzenledi. Azerbaycan’ı İsrail ile yakınlaşmak ve İsrail'e üs vermekle suçlayan İran, karşı hamle olarak Ermenistan ile ilişkileri yükseltiyor.

Tahran’daki görüşmede Ermenistan Dışişleri Bakanı, iki ülke arasında uzun süredir devam eden dostane ilişkilere vurgu yaparak, "Bölgedeki ve dünyadaki hızlı gelişmeler, iki ülkenin üst düzey yetkililerinin dönüşümlü ve kısa mesafelerde buluşmasına neden oldu. Maalesef Kafkasya krizine üçüncü ülkelerin karışması, bölgede Irak ve Suriye'den gelen terörist güçlerin varlığına yol açmıştır" dedi. Ermenistan'ın kapatılan yolları açmaya hazır olduğunu, ancak bazı taş atmaların süreci yavaşlattığını söyledi.

Ararat Mizourian, İran İslam Cumhuriyeti'nin uluslararası sınırların değiştirilmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti ve bunu çok önemli gördüğünü söyledi. Ülkesinin iki ülke arasındaki ticareti kolaylaştırma çabalarını sıraladı ve Ermeni hükümetinin İranlı işadamları ve teknik uzmanların o ülke pazarındaki faaliyetlerine olan ilgisini vurguladı.

İran Dışişleri Bakanı Abdullahyan, bölgede teröristlerin varlığına ilişkin olarak da şunları vurguladı: "Güney Kafkasya bölgesindeki gerilimlerin ardından maalesef yabancı teröristlerin varlığına ve Siyonist rejimin bölgedeki yıkıcı faaliyetlerine tanık oluyoruz. Elbette Tahran, terörist güçlerin ve Siyonist rejimin İran'ın komşularıyla olan iyi ilişkilerine zarar vermesine izin vermeyecektir.” Açıklaması yaparak Azerbaycan ve Türkiye’yi hedef gösterdi.

İran’ın “İsrail” iddialarına Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev Aras nehri kıyısnda sert tepki verdi. Açıklamayı aras nehrinde yapması son derece manidar görüldü.