08:19:2718 Mayıs, 2021
İstanbul 21 Orta şiddetli yağmur
10 Nisan 2021 02:44

Yunanistan’da kadın sporcuların soyunma odalarında neler oluyor?

Yunanistan’da 22 kadın sporcu, yayınladıkları açıklamayla antrenörler tarafından sözlü, fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldıklarını duyurdular.

Yunanistan’da kadın sporcuların soyunma odalarında neler oluyor?

Efimerida ton Sintakton gazetesine gönderdikleri bildiriyle yaşadıkları şiddet olaylarını dile getiren kadın sporculara bir destek de ismini vermeyen bir kadın sporcudan geldi.

Open TV’ye konuşan kadın sporcu, ‘Soyunma odasına girdiğimiz andan çıktığımız ana kadar dayak yiyorduk’ derken, ‘Kilo aldığımız için dayak yiyorduk, yanlış yaptığımız için dayak yiyorduk, sinirli oldukları için dayak yiyorduk’ diye ekledi.

Öte yandan Halka Sporu Olimpiyat Şampiyonu da olan Lefteris Petrunias da kadın sporculara destek verirken, sporun bu tür insanlardan arındırılması gerektiğini vurguladı.

Yunanistan'da yaşanan bu skandal akıllara bir başka olayı getirdi. Yelkenci Sofia Bekatorou ocak ayında yaptığı açıklamasında Yelken Federasyonu yöneticilerinden biri tarafında tacize uğradığını söylemişti. Gündeme gelen bu olay spor dünyasında büyük tepki çekmişti.

Kariyerinde iki olimpiyat, dört de dünya şampiyonluğu olan kadın yelkenci Sofia Bekatorou'nun, Yelken Federasyonu yöneticilerinden birinin 1998'de kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu açıklamasının ardından, birçok sporcu ve üniversite öğrencisi benzer saldırılara maruz kaldıklarını açıklamıştı.

İki çocuk annesi olan 44 yaşındaki Bekatorou, 1998'de henüz 21 yaşındayken, Sydney Olimpiyatları elemeleri sırasında, otel odasında cinsel saldırıya maruz kaldığını duyurdu.

Başına gelenlerin "iğrenç" olduğunu vurgulayan Bekatorou bu açıklamayı 23 yıl sonra yapmasına gerekçe olarak, "yarışmalardan men edilmekten korkmasını", "toplum içine çıkmaktan utanmasını" ve "uzun yıllar psikolojik destek almasını" gösterdi.