04:43:1117 Nisan, 2021
İstanbul 12 Hafif yağmur
07 Nisan 2021 03:29

Tahran, İran'ın sivil gemisinde patlama ve hasarı doğruladı

NYT, ABD'li yetkililere dayanarak, İsrail'in 'Devrim Muhafızları üs gemisi' olmakla suçlanan Saviz'e saldırdıktan sonra Washington'ı bilgilendirdiği haberini geçti.

Tahran, İran'ın sivil gemisinde patlama ve hasarı doğruladı

Ardından İran Dışişleri, patlama ve kısmi hasar meydana geldiğine dair açıklama yaparken, bunun, korsanlara karşı güvenliği sağlamak için bölgede bulunan sivil gemi olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın İran'la nükleer anlaşmaya geri dönmesi ihtimaline koşut İsrail'in İran'a yönelik gölge savaşı denizlere taşarken, dün ABD'li müzakere heyetinin de gittiği İran'la nükleer anlaşma görüşmeleri sırasında bir İran gemisine daha saldırı haberi geldi.

Mıknatısla hedefe yapışan limpet mayını gibi bir silahla vurulduğu söylenen Saviz isimli İran kargo gemisi, yıllardır Yemen ile Eritre arasındaki Kızıldeniz sularında demirlemesiyle ve İsrail ile Suudi Arabistan tarafından 'İran Devrim Muhafızlarının komuta-istihbarat-lojistik üssü olmakla' suçlanmasıyla tanınıyor. 'Saldırıyı düzenleyen İsrail'in Washington'ı sonradan haberdar ettiğine' dair ABD medyasında çıkan haberlerin ardından, Tahran'dan İran kargo gemisinde patlama ve kısmi hasar meydana geldiğine doğrulama geldi. Açıklamayı, İran Dışişleri Bakanlığı yaptı.

İran Dışişleri Sözcüsü Said Hatibzade "Patlama salı günü Cibuti kıyısı yakınında medyada geldi, küçük çaplı hasar yaratırken can kaybına yol açmadı. Gemi, korsanlara karşı güvenliği sağlamak için bölgede bulunmaktadır" dedi.  

Hatibzade, sabah 6 sularında meydana gelen patlamanın nedeni hakkında soruşturma yürütüldüğünü duyurdu.

Somali korsanlarının yoğun faaliyet göstermesinden ötürü bölgede pek çok ülkenin donanmasından gemiler bulunuyor.

İran Dışişleri Bakanlığı'nın açıklaması öncesinde İran'ın Mehr ve Tasnim ajanslarının İran gemisine saldırı haberini vermelerinin ardından, İran devlet televizyonu da yabancı medyaya dayanarak Saviz'e saldırıyı kabul etti. 

ABD'nin Associated Press (AP) haber ajansına göre, İran devlet televizyonu İRİB'in sunucusu, ABD gazetesi The New York Times'ın haberinden alıntılar yaptı.

NYT haberinde adı açıklanmayan ABD'li yetkililere dayanarak İsrail'in saldırıdan sonra Washington'ı İran gemisini vurduğuna dair bilgilendirdiği aktarılıyor. 

NYT'ye İsrail tarafının Saviz'i yerel saatle 07.30'da vurduğunu Washington'a bildirdiğini ve saldırıyı 'İran'ın daha önce İsrail gemilerine düzenlediği saldırılara misilleme' diye nitelediğini söyleyen bir ABD yetkilisi, Saviz'in gövdenin suyun altında kalan kısmından hasar gördüğünü kaydetti. Saldırının bölgedeki ABD uçak gemisi Dwight D. Eisenhower'ın Saviz'den uzaklaşmasına dek ertelenmiş olabileceğinden söz eden ABD'li yetkili, Saviz vurulduğu sırada Eisenhower'ın 200 mil uzakta bulunduğu bilgisini verdi.

NYT'ye göre İran Devrim Muhafızları'na ait Telegram hesaplarında patlamanın gerisinde İsrail'in olduğuna dair paylaşımlar yapıldı. 

AP, ulaştığı İsrailli yetkililerin haberle ilgili yorum yapmaya yanaşmadığını belirtti. 

Bazı İsrail merkezli sosyal medya hesapları, Saviz'in torpedoyla vurulduğu, o sırada bölgede İsrail'in Dolphin sınıfı denizaltısının bulunduğuna dair paylaşımlar yaptı.

The Hill'e konuşan Pentagon Sözcüsü Komutan Jessica L. McNulty, "Olaya hiçbir ABD gücünün karışmadığını teyit ederiz. Verecek ilave bilgimiz yok" dedi.

NYT, geçen günlerde yayımladığı bir haberde, İsrailli ve ABD'li yetkililerin 2019'dan beri İsrail komandolarının İran kargosu taşıyan en az 10 gemiye saldırı düzenlediğine dair sözlerine yer vermişti. İsrail gazetesi Haaretz de Benyamin Netanyahu hükümetinin son 2.5 yılda İran'a karşı ekonomik savaş çerçevesinde onlarca İran tankerine saldırarak Tahran'ın milyarlarca dolar zarara uğramasına yol açtığını yazmıştı.

İsrail medyası mart sonunda bir İsrail gemisinin Arap Denizi'nde İran füzesiyle vurulduğu, bunun şubatta İran'la bağlantılı MV Helios Ray gemisine yönelik İsrail saldırısına misilleme olduğu haberlerini geçmişti. İran ise iddiaları reddederek 'İsrail'in sahte bayrak operasyonu' nitelemesini yapmıştı.