01:54:5814 Nisan, 2021
İstanbul 15 Hafif yağmur
02 Mart 2021 04:16

Slovakya, Rusya'dan 2 milyon doz Sputnik V aşısı alacak

Slovakya, Rusya’dan 2 milyon doz Sputnik V aşısı satın alacak. Vaka ve can kaybı sayılarındaki artış nedeniyle aşılamayı hızlandırmak isteyen ülkeye sevkiyatın yarısının bu ve gelecek ay yapılması bekleniyor.

Slovakya, Rusya'dan 2 milyon doz Sputnik V aşısı alacak

Slovakya Başbakanı İgor Matovic gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya’dan 2 milyon doz Sputnik V aşısı satın alacaklarını söyledi. Matovic, aşıların ilk yarısının sevkiyatının bu ay ve gelecek ay yapılacağını belirtti.

Matovic, aşının ilk partisinin ulaştığı ülkesinde, aşılamanın yeni sevkiyatlarla yüzde 40 oranında hızlanabileceğini ifade etti.

Kovid-19’un jeopolitik açıdan bir ayrım yapmadığını ve siyasetin ayrı tutulması gerektiğini kaydeden Matovic, meselenin insanların sağlığı ve hayatlarının kurtarılması olduğunu dile getirdi.

Matovic, “Güvenilir bir aşı olan Rus aşısını satın almamızın gerçekten doğru olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İlk olarak 200 bin doz gönderildi

Aşının kullanımına onay vereceğini belirten Slovakya Sağlık Bakanı Marek Krajci, ülkesinin ilk partiyi inceledikten sonra en erken iki hafta içinde aşıyı gönüllüler üzerinde kullanmaya başlayabileceğini ifade etti.

Yetkililere göre, aşı tüm yaş grupları için erişilebilir olmalı. İlk sevkiyatta ülkeye 200 bin doz aşı ulaştı.

Nüfusu 5.5 milyon olan Slovakya’da geçen hafta ortalama 2 binden fazla günlük vaka tespit edildi. Can kaybı sayısı da 7 bin 270’e çıktı.

Macaristan’dan sonra Slovakya, AB’de onaylanmadığı halde Rus aşısını tercih eden ikinci ülke.