21:10:1524 Eylül, 2021
İstanbul 17 Az bulutlu
26 Temmuz 2021 10:17

Almanya'da yaşayan Cem K, Türk vatandaşı olduğu için ev kiralayamadı

Berlin'de kendi ismiyle başvurduğu kiralık ilanından ret cevabı alan Türk genç, aynı ilana bir de Alman ismiyle başvurdu. Bu sefer evi görmeye davet edilince, dava açtı ve 3 bin € tazminat kazandı.

Almanya'da yaşayan Cem K, Türk vatandaşı olduğu için ev kiralayamadı

Bir daire ararken başka bir ret.  Ve bir tane daha.  Ve bir tane daha.  Bir noktada Berlin Cem K. bundan bıktı.  Eve bakmaya bile davet edilmemesinin Türk soyadıyla ilgisi olduğundan şüpheleniyordu.


Bu nedenle, Berlin emlak piyasasında borsaya kayıtlı olan Deutsche Wohnen'de bir daire için iki kez başvurdu:  Önce kendi adı ile ve  sonrasında ise "Michael Grünberg" ismi ile.  Kendi ismi ile yaptığı başvurular reddedilirken Alman ismiyle yaptığı başvuru sonrası kendisine davet geldi.


Cem K. Berlin'in "Konut Piyasasında Ayrımcılığa Karşı Uzman Ofisi"nin desteğiyle Deutsche Wohnen'e dava açtı ve Charlottenburg Bölge Mahkemesi tarafından 3.000 Euro tazminat ödenmesine karar verildi.


Kararda, "yalnızca kulağa Türkçe gelen ismi ve dolayısıyla etnik kökeni nedeniyle eve bakma randevusu daveti almadığını" belirtildi. 


Dört yıldır mağdurlara danışmanlık yapan ve onlara refakat eden Remzi Uyguner, "Birçok insan kalacak yer ararken ayrımcılığa maruz kalıyor. Göç veya mülteci geçmişi olan her üç kişiden biri bu tür deneyimleri rapor ediyor" dedi.  Almanya konut piyasasında sadece dezavantajla mücadele eden tek ülkedir.


https://www.derstandard.de/consent/tcf/story/2000128399991/wenn-der-tuerke-keine-wohnung-kriegt