11:37:1825 Şubat, 2024
Ä°stanbul 15 Parçalı az bulutlu
02 Şubat 2023 01:37

"Zorunlu askerliği askıya almak hataydı"

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, zorunlu askerliğin kaldırılmasının hata olduğunu açıklamasında bulundu.

"Zorunlu askerliği askıya almak hataydı"

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, bölge ülkelerinde de askeri önlemlerin artırılmasına neden oldu. Bazı İskandinav ülkeleri, kadınları da zorunlu askerliğe dahil ederken, Almanya'da zorunlu askerliğin yeniden yürürlüğe konması gündeme geldi.

Almanya'da, göreve yeni atanan Savunma Bakanı Boris Pistorius’un zorunlu askerliğin kaldırılmasını hata olarak nitelemesi ve ardından zorunlu askerliğin yeniden olabileceği yönündeki açıklamasından sonra yeni bir tartışma başladı.

"Zorunlu askerliği askıya almak hataydı"

Süddeutsche Zeitung’a konuşan Pistorius,

"Bana bir sivil, bir vatandaş, bir politikacı olarak sorarsanız, zorunlu askerliği askıya almak bir hataydı." 

FDP, zorunlu askerliğe karşı

İktidarın küçük ortağı FDP ise zorunlu askerliğe net bir şekilde karşı çıkıyor. Federal Maliye Bakanı ve FDP Genel Başkanı Christian Lindner,

"FDP için zorunlu askerlik hizmeti tartışmaya açık bir konu değildir. Bu hayali bir tartışma." dedi.

"Zorunlu askerlik, vasıflı işçi kaybına neden olacak"

Tüm çabaların Alman Ordusu’nun son derece profesyonel bir ordu olarak güçlendirilmesi üzerinde yoğunlaştırılması gerektiğini belirten Lindner, ekonomideki vasıflı işçi sorununa dikkati çekti. Zorunlu askerlik olması halinde bir grubun tamamının eğitimden uzak tutulacağını ve vasıflı işçi açığı göz önüne alındığında bunun tüm ekonomik sektörlerde ‘büyük zarara’ neden olacağını ifade eden Lindner, genç neslin salgında çok şey kaybettiğini ve yeni bir zorunlu hizmet konusunda herhangi bir ‘spekülasyon yapılmaması gerektiğini’ söyledi.

Alman Yedek Askerler Derneği Başkanı Patrick Sensburg ise, zorunlu askerlik için açık bir talepte bulunduklarını söyledi.