07:43:0918 Mayıs, 2021
İstanbul 21 Orta şiddetli yağmur
16 Nisan 2021 05:04

Zelenskiy, Türkiye ile 5,5 milyar dolarlık ticaret hacmini ikiye katlamak istiyor

Başkan Zelenskiy, Ukrayna Devlet Başkanlığı sayfasında yayınlanan Le Figaro'ya verdiği röportajda, geçen hafta yaptığı Türkiye ziyaretini değerlendirdi.

Zelenskiy, Türkiye ile 5,5 milyar dolarlık ticaret hacmini ikiye katlamak istiyor

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Ukrayna ve Türkiye arasındaki 5,5 milyar dolarlık ticaret hacmini ikiye katlamak istediklerini belirtti.

Türkiye ile iyi ilişkilere sahip olduklarına dikkati çeken Zelenskiy, "Pek çok konumuz var. Mesela işgalden sonra ayrılmış ve evlerinden mahrum kalmış Kırım Tatar Türkleri ya da Kırımlılar konusu. Şimdi onlara geçici olarak kalmaları için 500 konut inşa edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Zelenskiy, iki ülke arasında 5,5 milyar dolarlık ticaret hacmi olduğunu belirterek bunu ikiye katlamak istediklerini bildirdi.

Karadeniz'de iş birliğinin ülkesi için önemine işaret eden Zelenskiy, "Güvenlik açısından burada Türkiye'ye çok şey bağlı. Bu bölgenin güvenlik durumuna ilişkin ortak bir görüşe sahip olmak isterim." değerlendirmelerinde bulundu.

Zelenskiy, Türkiye'nin Ukrayna'yı müstakbel NATO üyesi olarak desteklediğini belirtti.

▪️ “Türkiye ile iyi ilişkilerimiz var. Mesela işgal nedeniyle evlerinden olan Kırım Tatarları gibi konularımız var. Şimdi onlar için 500 konut inşa edeceğiz.”

▪️ “Türkiye ve Ukrayna arasında şimdi 5,5 milyar dolar ticaret hacmi var. Bunu ikiye katlamak istiyoruz.”

▪️ “Türk yetkililerin Ukrayna Bağımsızlık Günü’nde, yani bağımsızlığımızın 30. yıldönümünde yanımızda olmasını dileriz ve bunun olacağını düşünüyorum.”

▪️ “Türkiye ile Karadeniz bölgesinde işbirliği bizim için önemli. Bu bölgede güvenlik açısından birçok şey Türkiye’ye bağlı.”

▪️ “Türkiye ile bu bölgedeki güvenlik durumuna dair ortak bakış açısı istiyoruz. Türkiye’nin Ukrayna’ya NATO’nun gelecekteki bir üyesi olarak destek verdiğini biliyorum.”

▪️ “Erdoğan’ın uluslararası platformlarda buna resmi olarak destek verdiğini görüyorum ve duyuyorum.”