23:32:1009 Aralık, 2022
İstanbul 14 Hafif yağmur
23 Kasım 2022 11:12

Yunanistan'ın uykularını kaçırdı

2022 FIFA Dünya Kupası için Katar'a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Sisi arasındaki tokalaşma Yunanistan'ın gündemini oldukça meşgul etti.

Yunanistan'ın uykularını kaçırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katar'da Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile tokalaşması Yunanistan'da alarma neden oldu. Türkiye ve Libya arasındaki hidrokarbon anlaşmasının şokunu atlatamayan Atina hükümeti yetkilileri Mısır'a çıkarma yaptı.

Türkiye ve Libya arasındaki hidrokarbon anlaşması uykularını kaçırırken Mısır ile ikili ilişkilerin gelişmesi Yunanistan'ı alarma geçirdi. Doğu Akdeniz'de provokatif eylemlerini sürdüren Yunanistan yine Türkiye'yi hedef aldı.

Apar topar Mısır'a giden Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Mısırlı mevkidaşı ile bir araya geldi.

TÜRKİYE'Yİ HEDEF ALDI

İki ülke arasında Havacılık ve deniz arama kurtarma alanlarında mutabakat zaptı imzlandığını belirten Dendias, Türkiye'yi ima ederek "Bizim eylemlerimiz uluslararası kurallara dayanıyor." ifadelerini kullandı.

Dendias, bu anlaşmanın Doğu Akdeniz'de istikrar ve güvenliği sağladığını da belirtirken başka anlaşmaların da imzalanmasının önünün açıldığını söyledi.

SKANDAL SÖZLER

İki ülkenin de Libya ile çalışmayı dört gözle beklediğini dile getiren Dendias, Mısırlı mevkidaşına Türk provokasyonu uyarısında bulundu. Skandal sözlerini cephede olumu bir gelişme olmadığı şeklinde sürdürdü.