12:17:5427 Eylül, 2021
İstanbul 23 Az bulutlu
05 Temmuz 2021 02:11

Yunanistan adaları satılığa çıkardı

2015 ve 2017 yıllarında da pek çok adayı satışa çıkartan Atina yönetimi, bu yöntem ile nakit akışını sağlamayı planlıyor.

Yunanistan adaları satılığa çıkardı

Ekonomik anlamda zor günler geçiren Yunanistan, adalarını satışa çıkardı.

2009'da başlayan ve bu zamana kadar gelen Yunanistan'daki ekonomik kriz, Atina yönetimini zor durumda bırakıyor. AB ile yapılan mali ve By-Pass anlaşmalarıyla ekonomilerini ayakta tutmaya çalışan Yunanistan, 2021 yılında pek çok geri ödeme ile karşı karşıya.

Yapılan anlaşmaların karşılığını vermek için nakit arayışına giren Atina, son çareyi adalarını satışa çıkartmakta buldu.


ADALARI SATIŞA ÇIKARDILAR

Daha önce 2015 ve 2017 yıllarında da pek çok adayı satışa çıkartan Atina yönetimi, bu yöntem ile nakit akışını sağlamayı planlıyor.

Yunan Greek City Times'dan Natalie Martin tarafından kaleme alınan haberde Yunanistan, Türkiye sınırının hemen yanı başında bulunan adaların da yer aldığı satış listesinde irili ufaklı 6 adanın satışa çıkarıldığını duyurdu. Küçük adaların satış fiyatının 2 buçuk milyon euro kadar olduğu ifade edildi.


Satışa çıkarılan adalar arasında Türkiye sınırının yakınındaki İskiri yakınlarındaki Rinia adası dikkat çekiyor.


MİLLİYET FARK ETMİYOR

Satın alma noktasında açıklanan şartlar ise dikkat çekici. Özellikle vurgulanan detaylar arasında, satın alacak olan kişinin milliyetinin herhangi bir önem teşkil etmediği ifade edildi. 


Satış işlemi için açıklanan detaylarda satın alacak kişinin milliyetinin herhangi bir önem teşkil etmediği vurgulandı.


Satışa çıkartılan adalar şu şekilde:

Rinia

Trinity adası

Nissos Makri 

Kato Antikeri adası

Çamada 2,500,000€

Aziz Athanasios 2,200,000€