07:36:3102 Aralık, 2021
İstanbul 11 Açık
22 Kasım 2021 02:27

Yunan medyası: "Türkiye’yle silahlanma yarışına devam edersek iflas edeceğiz"

Yunan gazeteci George Karelya: "Uçak ve fırkateyn aldık, Türkiye uçak gemisi yapıyor. Bundan sonra ne yapacağız? Nükleer silah mı sipariş edeceğiz?"

Yunan medyası: "Türkiye’yle silahlanma yarışına devam edersek iflas edeceğiz"

Türkiye ve İspanya arasında uçak gemisi inşası için yapılan görüşme, Yunanistan’da gündemdeki yerini koruyor. Yunan gazeteci George Karelya, Atina hükümetine Türkiye ile silah rekabetine devam etmelerinin kendilerini iflasa sürükleyeceği uyarısında bulunarak, "Uçak ve fırkateyn aldık, Türkiye uçak gemisi yapıyor. Bundan sonra ne yapacağız? Nükleer silah mı sipariş edeceğiz?" diye sordu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara'da İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile görüşmesinde "İspanya ile birlikte uçak gemisini yaptık ve şu anda denize indirmiş vaziyetteyiz ama biz inşallah şimdi bunun çok daha büyüğünü yine İspanya ile birlikte yapalım istiyoruz" sözleri Atina'da geniş yankı uyandırdı.

YUNAN MEDYASININ GÜNDEMİ

Yunan medyası, bu gelişmeye yer vermeye devam ediyor. News24/7 sitesi yazarı Yunan gazeteci George Karelya, "Yunanistan-Fransa, İspanya-Türkiye: Silah Rekabeti İflasa Yol Açıyor" başlıklı bir haber yayımladı.

"ŞİMDİ NE YAPACAĞIZ?"

Fransa ile yaptıkları savaş uçağı anlaşmasına Türkiye'nin savaş uçağı yapımıyla cevap verdiğini savunan yazar, "Şimdi ne yapacağız, nükleer silah mı sipariş edeceğiz?" diye sorarak, Yunan hükümetine, Türkiye ile silahlanma yarışının ülke ekonomisini iflasa sürüklediği uyarısında bulundu.

"TÜRKİYE'Yİ YAKALADIK SANDIK"

Yazıda şu ifadeleri kullandı: Fransa ile uçak ve fırkateyn alımı için dev bir anlaşma imzalandığında bunu sevinç ve şenlik içinde karşıladık. Türkiye'yi uyurken yakaladığımızı düşündük. Türkiye'nin buna karşılık vereceğini söyleyenler kulak ardı edildi.

"NÜKLEER Mİ SİPARİŞ EDECEĞİZ?"

Aradan iki ay geçmeden Türkiye'nin tepkisini gördük ki bu ne yazık ki silahlanma yarışının başladığını gösteriyor ve nereye varacağını kimse bilmiyor. Uçak ve fırkateyn aldık, Türkiye uçak gemisi yapıyor. Bundan sonra ne yapacağız? Nükleer silah mı sipariş edeceğiz?

ÇÖZÜM UMUTLARI KILIÇDAROĞLU

Aslında Türkiye ile ilişkilerimizin tek çıkış yolu sürekli ve yıkıcı silahlanma yarışı değildir. Türkiye'deki muhalefetin lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Türkiye'nin bir sonraki lideri olması muhtemel.