16:03:4407 Haziran, 2023
İstanbul 22 Açık
13 Temmuz 2021 08:38

Yunan Bakandan küstah açıklama: Benim emrimle ülkeye alınmadılar!

Galatasaray'a ayrımcılık uygulayan Yunanistan'dan özür dilemesi beklenirken, Yunanistan Sivil Savunma Bakanı Nikos Hardalias'tan kışkırtıcı açıklamalar geldi.

Yunan Bakandan küstah açıklama: Benim emrimle ülkeye alınmadılar!

Yunan Bakan, Galatasaray'ın ülkeye girişinin engellenmesi emrini bizzat kendisinin verdiğini söyledi.

Yunanistan Sivil Savunma Bakanı, gerginliği artırıcı provokatif açıklamalarda bulundu. 

Bakan Nikos Hardalias, Salı günü yapılması planlanan dostluk maçının yapılmayacağını bildirdi. Ülkeye tüm giriş yapacakların PCR veya Hızlı Test uygulamasına tabi tutulduğunu aktaran Hardalias, bunun bir protokol olduğunu ifade etti. 

BAKAN HARDALİAS: 'BENİM EMRİMLE ÜLKEYE SOKULMADILAR'

Yunanistan Sivil Savunma Bakanı Nikos Hardalias 'Yeni PCR testlerini yaptırmayı reddetmelerinin üzerine, benim emrim ile, misyonun üyelerinin ülkemize girişine izin verilmemiştir.' açıklamasında bulundu.

GALATASARAY MAÇTAN VAZGEÇİP EVE DÖNDÜ

Galatasaray ise dostluk maçından vazgeçerek Türkiye'ye geri döndü. Takım, Yunanistan'ı, Galatasaray'ın bir Türk takımı olması sebebiyle 'ayrımcılık' yapmakla suçladı. Galatasaray'a göre, geçerli sayılması gereken PCR testleri, sınırda geçerli sayılmadı. 

Olay, Ankara ve Atina'nın ilişkileri tamir etmeye çalıştıkları bir dönemde meydana geldi. Doğu Akdeniz'de 5 yıldır yükselen tansiyon, bu olaydan etkilenebilir. 

İKİ ÜLKE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter'da yaptığı açıklamasında, Yunanistan'ın davranışlarının kabul edilemez olduğunu ve bakanlıklar arası bir telefon görüşmesi gerçekleştiğini bildirdi.