07:27:4702 Aralık, 2021
İstanbul 11 Açık
21 Ekim 2021 10:11

Yeni bir sosyal medya platformu mu geliyor?

ABD'de başkanlık seçimleri sırasında sosyal medya platformları tarafından istenmeyen adam ilan edilen Trump harekete geçti.

Yeni bir sosyal medya platformu mu geliyor?

Sıkıntılı bir seçim süreci yaşanan ABD'de başkanlık seçimleri sırasında eski Başkan Donald Trump'a aralarında Facebook ve Twitter'ın da bulunduğu birçok sosyal medya platformu tarafından yasak getirilmişti. Bunun üzerine harekete geçen Trump Medya ve Teknoloji Grubu TRUTH Social adlı yeni bir sosyal medya ağı başlatma planlarını duyurdu.

TRUTH Social, Trump Medya ve Teknoloji Grubu ile bu amaçla satın alınan bir şirketin birleşmesi aracılığıyla oluşturulacak.

"TALİBAN BÜYÜK BİR VARLIK GÖSTERİYOR"

Konuyla ilgili basın açıklamasında Trump, "Taliban'ın Twitter'da büyük bir varlık gösterdiği ama en sevdiğiniz Amerikan başkanının susturulduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bu kabul edilemez" dedi.

Yeni şirketin herkese düşüncelerini paylaşma imkanı tanımak için kurulduğunu söyleyen Trump, "Yakında TRUTH Social'da düşüncelerimi açıklayacağım ve büyük teknoloji şirketlerine karşı savaşacağım için çok heyecanlıyım" dedi.

2022'DE İLK LANSMAN YAPILACAK

TRUTH Social'ın gelecek ay "seçilmiş davetlilerle" lansmanının yapılması ve 2022'nin ilk çeyreğinde de kullanıcılarla buluşması planlanıyor.

Basın açıklamasında, uygulama için Apple'ın App Store'undan ön sipariş verilebileceği kaydedildi.

Yeni şirketin eğlence ve haber programları ile podcast içeren üyelik bazlı bir platform kurması da planlanıyor.

TRUMP'IN SOSYAL MEDYA MÜCADELESİ

Başkanlığı sırasında özellikle Twitter'ı sıklıkla kullanan Trump, kendisini haksız yere sansürlediğini iddia ettiği teknoloji devlerine dava açmıştı.

Twitter, Facebook ve Instagram gibi platformlar Kongre baskınından sonra şiddete teşvik edici paylaşımlar yaptığı gerekçesiyle Trump'ın hesabını kapatmıştı.

Trump, Mayıs ayında 'From the Desk of Donald J. Trump' (Donald J. Trump'ın Masasından) ismini verdiği bir blog açmış ancak 1 aydan kısa bir süre sonra kapatmıştı.