02:20:4124 Ocak, 2021
İstanbul 11 Hafif yağmur
09 Ocak 2021 09:13

WhatsApp, kullanıcıları yeni kurallara zorluyor - ancak Avrupalıları kapsamıyor

8 Şubat'tan itibaren, Almanya'nın akıllı telefondaki en popüler mesajlaşma uygulaması için yeni koşullar gelecek. Kabul etmeyenler artık uygulamayı son teslim tarihinden itibaren kullanamaz.

WhatsApp, kullanıcıları yeni kurallara zorluyor - ancak Avrupalıları kapsamıyor

Avrupa'da çok önemli bir ayrıntı değişmeden kalır.


Değişiklikler küresel olarak geliyor - özellikle Facebook yan kuruluşu WhatsApp'ın kullanıcı verilerini nasıl işlediği güncellenmelidir. Dahası, şirketler ve Facebook reklamcıları, yeni Facebook araçlarını kullanarak kullanıcılarla kendi WhatsApp sohbetlerini açacak, yönetecek ve kaydedecek.


Yeniliğin yayınlanmasının hemen ardından, değişiklikleri endişeyle gören kullanıcılar arasında sosyal ağlarda hararetli bir tartışma çıktı.


Veri koruma aktivisti Johannes Caspar, Facebook baskısına hayran kaldı.


Çeşitli Alman medyası, kullanım koşullarındaki değişikliklerle WhatsApp'ın artık Alman kullanıcı verilerini ana şirket Facebook'un hizmetleriyle paylaşabileceğini ve hatta reklam müşterilerine aktarabileceğini bildirdi.


Hamburg veri koruma görevlisi Johannes Caspar gibi veri koruma uzmanları, WELT'in talebi üzerine Facebook'un artık pazarlama amaçları için bile "özellikle WhatsApp ve Facebook arasında büyük ölçüde sınırsız bir veri alışverişi" gerçekleştirebileceği konusunda uyardı.


Caspar yaptığı açıklamada, Veri koruma yürürlüğe girdikten sonra Facebook grubunun artık veri alışverişi planlarını yoğunlaştırması şaşırtıcı.


Facebook yanıt verdi: Veri koruma direktifindeki değişiklik bu formda dünya çapında geçerlidir, ancak Avrupa Birliği'ndeki kullanıcılar için geçerli değildir.


Orada, AB Komisyonu'nun rekabet bekçileri, Facebook'un WhatsApp'ı satın alırken veri alışverişi yapmasını zaten yasaklamıştı.


WhatsApp'ın Avrupa ve Asya'daki politika direktörü Niamh Sweeney Twitter üzerinden yazıyor: Aksine raporlar yanlış.


Sweeney, bu yazıya atıfta bulunarak, Avrupa için kullanım koşulları hala geçerlidir "diye yazıyor:" Şu anda, Facebook, Facebook'taki ürün deneyiminizi geliştirmek veya size daha ilginç Facebook reklamları göstermek için WhatsApp hesap bilgilerinizi kullanmıyor. "Bunu yapmaya devam edeceğiz. hiçbir şeyi değiştirmeyeceğiz"