19:47:4018 Ocak, 2022
İstanbul 5 Rain and snow
07 Ocak 2022 12:18

"Teröristlere uyarıda bulunmadan ateş açacağız."

Kazakistan lideri Tokayev halka seslendi: Teröristlere uyarı yapılmadan ateş açılması emir verdim.

"Teröristlere uyarıda bulunmadan ateş açacağız."

Kazakistan'da şiddet olaylarına dönüşen protestolarda 26 silahlı göstericinin etkisiz hale getirildi, 3 bin kişi gözaltına alındı. Halka sesleniş konuşması yapan Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Comert Tokayev, ‘teröriste uyarı yapılmadan ateş açılmasına ilişkin emir verdiğini’ duyurdu.

Kazakistan, sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) fiyatlarına zam yapılmasıyla sokaklara dökülen protestocuların hükümet binalarını basıp ateşe vermesinin ardından son yılların en büyük krizini yaşıyor.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Comert Tokayev, devlet televizyonundan halka sesleniş konuşması yaptı.

Ülkesindeki şiddet olayları sırasında ‘teröristlerin hala silah kullandığını ve mülke zarar verdiklerini’ kaydeden Tokayev, ‘teröristlerin bulunması ve gözaltına alınmaları için özel bir birim kurduğunu’ belirtti. Kazak lider ayrıca, ‘teröriste uyarı yapılmadan ateş açılmasına ilişkin emir verdiğini’ söyledi.

Tokayev, protestocularla müzakere masasına oturulması çağrılarına ilişkin, “Teröristlerle görüşmemiz gerektiğine dair yurt dışından yapılan çağrılar ahmaklık. Kazakistan hükümetinin teröristlerle müzakere masasına oturmaya niyeti yok” vurgusu yaptı.

Tokayev, kendi çağrısı ile Kazakistan’a ‘çok çabuk bir şekilde’ barış güçlerini gönderen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü ülkelerinin devlet başkanlarına teşekkür etti. Kazakistan lideri, barış güçlerinin ülkesinde ‘belirli ve kısa bir süre için bulunacaklarını’ kaydetti.

'20 BİN HAYDUT ALMATI'YA SALDIRDI'

Kazakistan lideri, ülkesinin finansal ve kültürel merkezi sayılan Almatı’daki şiddet olaylarına ilişkin, “20 bin haydut Almatı’ya saldırdı ve buradaki devlet binaları tahrip ettiler. Teslim olmayan saldırganlar yok edilecek” ifadelerini kullandı.

26 SİLAHLI GÖSTERİCİNİN ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Kazakistan İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, şiddet olaylarının bastırılması kapsamında yürütülen operasyonlarda 26 silahlı göstericinin etkisiz hale getirildiği, 18 kişinin de yaralandığı bildirildi. Gözaltına alınanların sayısının ise 3 bini aştığı aktarıldı. Açıklamada şiddet olaylarında 18 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği, 748 kişinin de yaralandığı belirtildi.