11:00:1029 Eylül, 2022
İstanbul 23 Parçalı az bulutlu
22 Eylül 2022 09:47

Putin'in seferberlik çağrısı, İngiliz kanalında yorumlandı

300 bin askerle ilgili kararı yorumlayan eski İngiliz komutan, "300 bin, büyük sayı gibi görünüyor ama Rusya 2 milyona kadar yedek askeri çağırabilir" dedi.

Putin'in seferberlik çağrısı, İngiliz kanalında yorumlandı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kısmi seferberlik çağrısı, İngiltere'de yankılandı.

Sky televizyonunun canlı yayınında, Rus ordusunun Ukrayna savaşında içinde bulunduğu durum ve 300 bin askerin orduya çağrılması üzerinde duruldu.

"RUS ORDUSU FENA HALDE HIRPALANDI"

Emekli Tümgeneral Sean Bell, harita önünde yaptığı analizde, Moskova'nın açıklanandan daha fazla asker toplayabileceğini vurguladı.

Bell, "Rus ordusu fena halde hırpalandı. Çok kötü durumdalar. Umutsuzca daha fazla insana ihtiyaç duyuyorlar." dedi.

"PUTİN, GÜÇ GÖSTERİSİ İÇİN FIRSAT OLARAK KULLANIYOR"

Bu yüzden kısmi seferberlik seçeneğine başvurulduğunu söyleyen Bell, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin toplanmak üzere olmasının, Moskova'nın zamanlaması açısından "akıllıca" olduğunu anlattı.

Bell, "Putin, bunu her zaman askeri güç gösterisi için fırsat olarak kullanıyor." ifadesini kullandı.

300 BİN ASKER KARARINI YORUMLADI

Rus ordusunun, Ukrayna saldırılarını yaklaşık 190 bin askerle gerçekleştirdiğini dile getiren Bell, "44 milyonluk bir ülkeyi işgal etmek için askeri açıdan yetersiz. Savunma Bakanı Şoygu, 300 bin asker açıklaması yaptı. Düzenli ordudan yaklaşık 20 bin fazla. Anlamsız bir sayı değil." diye konuştu.

Eski İngiliz asker, Rusya'nın, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez seferber olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"2 MİLYONA KADAR YEDEK ASKERİ ÇAĞIRABİLİRER"

"300 bin, büyük sayı gibi görünüyor ama gerçekte Rusya son 5 yılda orduda görev yapmış 2 milyona kadar yedek askeri çağırabilir.

Daha ileri giderseniz, herhangi bir zamanda orduda görev yapan 25 milyon Rus'a ulaşırsınız."