13:24:3209 Şubat, 2023
İstanbul 4 Hafif kar yağışlı
24 Ocak 2023 05:38

Özlem Türeci ve Uğur Şahin Almanya’yı terk ediyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı mRNA bazlı bir aşı geliştiren ve Pfizer ile işbirliği yapan BioNtech’in kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, Almanya'dan ayrılıyor.

Özlem Türeci ve Uğur Şahin Almanya’yı terk ediyor

Almanya’nın Bild gazetesi, ülkenin yeni yetenekleri ve yükselen markaları tutmakta zorlandığına dikkat çekerek, “Korona kahramanları bile ülkeyi terk ediyor” başlığıyla Berlin yönetimini eleştirildi.

Haberde Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in kanser araştırmaları için operasyonlarını Mainz’ten Birleşik Krallık’a taşıma kararı almasına vurgu yapıldı.

Bild’de yer alan haberde, “Eskiden ‘Made in Germany’ bir kalite işaretiydi fakat bu artık değişti ve giderek daha çok şirket fabrikalarını ve araştırmalarını yurt dışında yapıyor. Ya da tamamen gidiyor. Son örnek Alman corona devi BioNTech” denildi.

‘ALMANYA’DAKİ SİYASETÇİLER KARAR VERMELİ’


Gazeteye konuşan Prof. Dr. Özlem Türeci ise, “Almanya’daki siyasetçiler geçici çalışma şartları konusunda nihai karar vermeli” dedi.


Türeci, “Avrupa’da biyoteknoloji ekosistemlerinin teşviki ve ilgili yönetmelikler ve yönergeler için ve araştırmanın finansmanıyla bunun uygulamaya daha hızlı dönüştürülmesi” gibi sebeplerin kararlarında etkili olduğunu söyledi.


Bayer ve BASF gibi şirketlerin de üretim yerlerini değiştirdiği belirtilirken bu şirketlerin ise Çin ve ABD’yi tercih ettiğine vurgu yapıldı.


Alman Focus dergisine göre, hükümetle anlaşan BioNTech’in geliştirdiği kanserle mücadele aşısı, içinde bulunduğumuz ve gelecek yıl içinde 100 bin kanser hastasının tedavisinde kullanılacak.