22:15:0912 Ağustos, 2022
İstanbul 27 Açık
13 Temmuz 2021 03:21

Miçotakis: "Aşı vurduran hem gezip tozacak hem istediği yere oturacak"

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis sağlık çalışanları ve huzurevlerinde çalışanlara zorunlu aşı vurulacağını ve kabul etmeyenlerin iş akitlerinin askıya alınacağını açıkladı.

Miçotakis: "Aşı vurduran hem gezip tozacak hem istediği yere oturacak"

Başbakan Miçotakis vatandaşlara yaptığı duyuruda ayrıca 15 Temmuz’dan itibaren restoranlar, barlar, kafeler ve eğlence merkezlerinde sadece aşı vurdurmuş kişilerin kapalı alanlarda oturabileceğini duyurdu. Öte yandan zorunlu aşı uygulamasının silahlı kuvvetleri de kapsayacağı belirtildi.

Zorunlu aşılama planıyla ilgili alınan kararları Yunan halkına yaptığı konuşmayla Başbakan Kiryakos Miçotakis açıkladı. 

Başbakan, özellikle Uzmanlar Heyeti’nin tavsiyesine göre sağlık çalışanları ve huzurevlerinde çalışanların aşılanmasının artık zorunlu olacağını, aşılanmayı kabul etmeyen çalışanların ise 16 Ağustos tarihinden itibaren sözleşmelerinin askıya alınacağını söyledi.

Öte yandan 1 Eylül’den itibaren hem kamu hem de özel sağlık sektöründe çalışan herkese aşı zorunlu olacak.

Miçotakis, “Örneğin, aşısız bir hemşirenin bağışıklığı baskılanmış bir kanser hastasıyla ilgilenmesi düşünülemez. Toplumun çoğunun bu karara katıldığından eminim. Ve tüm tarafları şüphe veya çekince olmadan bu kararı desteklemeye çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

Yunanistan Silahlı Kuvvetleri için ise bundan böyle, kadrolu personeline ve askere alınacaklara birliklerinde istedikleri zaman aşılanma imkânı olacak.

Öte yandan 16 Temmuz Cuma gününden Ağustos ayının sonuna kadar, bar kafe restoran eğlence merkezi gibi mekanların tamamında bulunan kapalı alanlarda aşı vurdurmuş kişiler oturabilecek.

“Yunanistan tehlikede değil, aşı vurdurmayan Yunanlar tehlikede” ifadesini kullanan Başbakan Miçotakis aşı vurdurmanın tüm Yunan vatandaşlarının ülkesine olan bir borcu olduğunu söyledi.