21:07:1424 Eylül, 2021
İstanbul 17 Az bulutlu
08 Eylül 2021 11:48

Lübnan Silahlı Kuvvetleri'ne 47 milyon dolarlık ABD yardımı

Beyaz Saray tarafından Salı günü yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın Dışişleri Bakanı Antony Blinken'e Lübnan Silahlı Kuvvetleri’ne (LAF) 47 milyon dolara kadar yardım sağlaması için yetki verdiğini açıkladı.

Lübnan Silahlı Kuvvetleri'ne 47 milyon dolarlık ABD yardımı

Biden açıklamasında Blinken’e, "Bu vesile ile Dışişleri Bakanı'na LAF’a acil yardım sağlamak üzere ABD kaynaklarından 25 milyon dolara kadar mal ve hizmet yönlendirme yetkisi veriyorum" dedi.

Açıklamasının devamında ise Biden, "Ayrıca, Dışişleri Bakanına, LAF’a 22 milyon dolarlık savunma malzemesi ve hizmet yardımı yapılması için de yetki veriyorum” dedi.

Ülke halkını yakıt, tıbbi malzeme ve diğer temel ürün kalemlerinde yaşanan tedarik sorunu ile karşı karşıya bırakan finansal kriz 2019'dan beri Lübnan'ı vurdu. Bu süreçte Lübnan para birimi %90'dan fazla değer kaybetti.

Beyrut'taki ABD Büyükelçiliği geçen Mayıs ayında, ABD'nin Lübnan Ordusuna savunma sistemleri, hizmetler ve eğitim dahil olmak üzere önceki yıllara göre 15 milyon dolarlık bir artışla 120 milyon dolarlık yardım sağlamayı planladığını açıklamıştı.

ABD'nin Beyrut Büyükelçisi Dorothy Shea, ülkesinin ABD yasalarına göre Lübnan ordusuna olağanüstü yardım sağlamasını sağlayacak ek yetkileri incelemeye devam ettiğini belirterek, Washington'ın Lübnan ve ordusuna olan uzun vadeli bağlılığını yineledi.