16:17:4230 Haziran, 2022
İstanbul 27 Açık
21 Mayıs 2022 02:23

Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque'den Türkiye'ye övgü!

Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque, İstanbul ziyaretine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque'den Türkiye'ye övgü!

Kolombiya Cumhurbaşkanı Duque, İstanbul ziyareti ve Türkiye ile ülkesi arasındaki ikili ilişkilere ilişkin soruları yanıtladı.

"TİCARET 500 MİLYON DOLARIN ÜZERİNE ÇIKTI"

Türkiye ile Kolombiya arasındaki ikili ticaretin giderek arttığını belirten Duque, bugün itibariyle iki ülke arasındaki ticaretin 500 milyon doların üzerine çıktığını söyledi.

Duque, bunun da çok olumlu olduğunu ve gelecek yıllarda iki katına çıkarılabileceğini belirterek, "Ortak fırsatlar aramaya başlarsak, bu (Her iki ülke içinde) bir kazan-kazan olur." dedi.

Ülkesinde altyapı ve yenilenebilir enerji başta olmak üzere Türk yatırımlarını görmekten dolayı mutlu olduğunu kaydeden Duque, bunların devam etmesini arzu ettiklerini dile getirdi.

Duque, ama aynı zamanda Kolombiya'nın da yeni ürünlerle Türkiye pazarına girmesini istediklerini ifade etti.

Türk şirketlerinin Kolombiya'daki altyapı, otoyol ve yenilenebilir enerji gibi alanlarda yatırım yapmaya istekli olduğunu vurgulayan Duque, ayrıca Kolombiya'dan Türkiye'ye ve Türkiye'den ülkesine daha iyi turist akışını sağlayabilecek bağlantı hatlarını genişletmek için bir ilgi olduğunu belirtti.

Duque, Türk şirketlerinin Kolombiya'da yerel ortaklar belirlemesi ve ayrıca Kolombiyalı şirketlerin Türkiye'ye gelerek potansiyel pazarları ve alıcıları bulma konusunda bir ivme bulunduğunu aktardı.