12:27:3809 Şubat, 2023
İstanbul 3 Hafif kar yağışlı
19 Ocak 2023 08:49

KKTC'den ara bölgedeki Taksim Sahası'na girişi engelleyen BM Barış Gücü'ne tepki

BM Barış Gücü'nün söz konusu alana fiziki ulaşım yollarını engelleyici tavrını kabul etmiyoruz.

KKTC'den ara bölgedeki Taksim Sahası'na girişi engelleyen BM Barış Gücü'ne tepki

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) başkenti Lefkoşa'yı Rum bölgesinden ayıran sınır üzerindeki ara bölgede bulunan Taksim Sahası'nın girişini Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü'nün bariyerlerle kapatmasına KKTC Cumhurbaşkanlığı ile Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu tepki gösterdi.

KKTC Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, BM Barış Gücü'nün operasyonlarını bugüne kadar Kıbrıs Türk tarafının iyi niyet ve hoşgörüsüyle yürüttüğü hatırlatılarak, "BM Barış Gücü'nün söz konusu alana fiziki ulaşım yollarını engelleyici tavrını kabul etmiyoruz. Kıbrıs Türk halkının haklı mücadelesinde, tarihinde, geçmişinde, hem spor hem de kültürel anlamda büyük öneme sahip Taksim Sahası 1930 yılından beri Çetinkaya Spor Kulübü'nün kullanımındadır. Sahada gerçekleştirilen yenileme çalışmalarının ardından gençliğimizin hizmetine açılacakken BM Barış Gücü'nün, yıllardır geçiş sağlanan kapılara tarihi Lefkoşa surlarına da zarar verecek şekilde dikenli teller koyması, bu da yetmezmiş gibi hafta başında da dikenli tellere ek olarak blok engeller yerleştirmesi sadece statüko ihlali değil hak mahrumiyetine neden olan bir ileri harekettir." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, BM Barış Gücü'nün Rum baskısıyla Taksim Sahası'na erişimi engellediği savunularak BM'nin kriz daha fazla büyümeden attığı agresif adımdan geri dönmesi gerektiği kaydedildi.

BM Barış Gücü'nün ara bölgedeki (Yeşil Hat) Rum ihlallerine göz yumduğuna dikkat çekilerek, Barış Gücü'ne, BM'nin tarafsızlık içeren ilke ve kurallarına uyması yönünde çağrı yapıldı.

Kıbrıs Türk halkının haklarından asla taviz verilmeyeceği belirtilen açıklamada, KKTC'nin haklarının korunması, gençlerin sahalardan uzak kalmamaları için gerekenin yapılacağı bildirildi.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu da devlet televizyonu BRT'ye yaptığı açıklamada, BM Barış Gücü'nün Taksim Sahası çevresinde yaptığı erişimi engelleyici çalışmalardan bilgilerinin olduğunu kaydederek bakanlık olarak saha çevresine konulan bariyerlerin tekrar kaldırılması için BM Barış Gücü nezdinde girişimde bulanacaklarını ifade etti.

BM'nin, kullanım hakkı KKTC'nin Çetinkaya Türk Spor Kulübü'ne (TSK) ait olan Taksim Sahası'na erişimi engelleyerek Rum tarafını tatmin etmeye çalıştığını söyleyen Ertuğruloğlu, "Yapılan yanlışı hazmedip oturacağımızı zannediyorlarsa ciddi şekilde yanılıyorlar. BM kriz yaratmaya çalışıyor. Koydukları bariyerler ile surlara zarar veriyorlar. Sahaya Çetinkaya TSK futbolcularının nereden gireceğine onlar değil biz karar veririz. Şunu iyi bilmelidirler ki sahayı kimseye yedirtmeyiz. O saha 2014'de yıkılmadan önceki haline getirilmelidir." değerlendirmesinde bulundu.

Osmanlı devleti döneminde "Cirit Alanı" veya "Cirit Hisarı" olarak bilinen Taksim Sahası, Çetinkaya TSK Futbol Takımı tarafından 1930'dan itibaren maç ve antrenmanlar için kullanıldı.

Çetinkaya TSK'ya 1958'den itibaren tahsis edilen Taksim Sahası, 1958'den 2009'a kadar çeşitli gerekçeler ile kapatıldı. Kulüp tarafından 2009'dan 2014'e kadar sadece antremanlar için faydalanılan saha 2014 yılında ralli şampiyonası nedeniyle yıkıldı.

Bu ayın başında Türkiye'nin finans ve proje desteğiyle tekrar yapılan saha için bu hafta için resmi açılış töreni düzenlenmesi öngörülüyordu.

BM Barış Gücü Taksim Sahası'na KKTC topraklarından ulaşımı engellemek için saha ile surlar arasına bariyerler yerleştirdi.