22:44:0309 Aralık, 2022
İstanbul 14 Hafif yağmur
24 Kasım 2022 02:14

Kim'in kız kardeşinden zehir zemberek sözler

Kuzey Kore'nin her açıklaması olay yaratan 'ikinci kişisi' Kim Yo Jong, ABD'ye havlayan köpek demesinin üzerinden iki gün bile geçmeden zehir zemberek açıklamalarda bulundu.

Kim'in kız kardeşinden zehir zemberek sözler

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un nüfuzlu kız kardeşi, Washington'un Kuzey'in son kıtalararası balistik füze denemesini BM'nin kınaması için bastırırken "daha ölümcül bir güvenlik krizi" ile karşı karşıya kalacağı konusunda ABD'yi uyardı.

"AYAKTAKIMI İLE İĞRENÇ BİLDİRİ"

Kim Yo Jong'un uyarısı, ABD Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield'ın BM Güvenlik Konseyi'nin acil toplantısında, ABD'nin Kuzey Kore'nin yasaklanan füze fırlatmalarını ve diğer istikrar bozucu faaliyetlerini kınayan bir başkanlık bildirisi önerisini dağıtacağını söylemesinden saatler sonra geldi. Toplantıdan sonra Thomas-Greenfield, Kuzey Kore'nin silah programlarındaki ilerlemesini sınırlamak için harekete geçilmesini destekleyen 14 ülke tarafından yapılan bir açıklamayı da okudu.

Kuzey Kore'nin ağabeyi Kim'den sonra en güçlü ikinci kişisi olarak kabul edilen Kim Yo Jong, ABD'yi "İngiltere, Fransa, Avustralya, Japonya ve Güney Kore gibi ayaktakımı ile birlikte iğrenç bir ortak bildiri" yayınladığı için eleştirdi.

'HAVLAYAN KÖPEK' DEDİ, ÖLÜMCÜL KRİZLE TEHDİT ETTİ

Kim, Amerika Birleşik Devletleri'ni "korkunun ele geçirdiği havlayan bir köpek" ile karşılaştırdı. Kim Yo Jong, Kuzey Kore'nin ABD liderliğindeki bu açıklamayı "egemenliğimizin ahlaksız bir ihlali ve ağır bir siyasi provokasyon" olarak değerlendireceğini söyledi ve ekledi:

ABD, Kuzey Kore'yi ne kadar çaresizce silahsızlandırmaya çalışırsa çalışsın, Kuzey asla meşru müdafaa hakkından mahrum kalamayacak ve daha ölümcül bir güvenlik kriziyle karşı karşıya kalacak.

Kim Yo-jong, bugün yaptığı açıklamada ise Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol'u "aptal" olarak nitelendirdi ve Seul'ü "hedef" olmakla tehdit etti.

Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi bölüm müdür yardımcısı olan Kim, Yoon Suk-yeol yönetimini nükleer programını caydırmayı amaçlayan düşmanca Kuzey Kore politikası nedeniyle eleştirerek, rejimine yaptırım uygulamanın "huzur ve rahatlığa" ulaşmak için Seul'ün izlemesi gereken yol olmadığını söyledi.

"APTALLAR"

Kim Yo-jong Pyongyang'ın devlet medyasına İngilizce olarak yaptığı açıklamada, birbirinden sert ifadeler kullandı:

Güney Kore halkının neden Yoon Suk Yeol'un 'hükümetinin' ve tehlikeli durumu yaratmaya devam eden diğer aptalların bu tür eylemlerine pasif bir izleyici olarak kaldığını merak ediyorum.

ABD ve Güney Kore'nin kendi bağımsız yaptırımlarını gündemlerine aldığını hatırlatan Kim Yo Jong, yaptırımlar konusunda Washington'u takip etmekle suçladığı Seul yönetimini "ABD'nin sadık köpeği ve yancısı" olarak nitelendirdi ve ekledi:

Mevcut tehlikeli durumdan 'yaptırımlar' yoluyla kurtulabileceklerini sanıyorlarsa gerçekten aptal olmalılar, çünkü barış ve rahatlık içinde nasıl yaşayacaklarını bilmiyorlar.