10:36:1229 Eylül, 2022
İstanbul 23 Parçalı az bulutlu
08 Ağustos 2022 05:36

İsveç'ten iade edilecek teröristlere Norveç kucak açacak

FETÖ yöneticisi teröristin iadesini reddeden İsveç'in yardımına yardımına komşusu Norveç koştu. Norveç iade edşecek teröristlere sığınma verebileceğini duyurdu.

İsveç'ten iade edilecek teröristlere Norveç kucak açacak

İsveç'iç Türkiye'ye teslim etmeye hazırlandığı terör örgütü üyelerinin Norveç'e sığınma başvurusunda bulunabileceği öne sürüldü.

NORVEÇ'TEN TERÖRİSTLERE YEŞİL IŞIK

Norveç Göçmenler Ofisi Sığınmacı Bölüm ŞefiLine Zahl Kvakland, (İsveç'in Türkiye'ye teslim etmeye hazırlandığı terör örgütü üyeleri) bu kişilerin Norveç'e sığınma başvurusu yaptıkları taktirde, başvurularının kabul edilip, olağan şekilde inceleneciğini belirtti.

ANLAŞMA TÜM NATO ÜYELERİNİ KAPSIYOR

Norveç'e sığınma başvurusu iddiasına ilişkin, Uluslarası Hukuk ve Mülteci Uzmanı Profesör Terje Einarsen, bunun zor bir uygulama olduğunıu ve Türkiye'nin bu duruma şiddetle karşı çıkacağını aktardı.

İsveç'in NATO üyeliği ön koşulu için Türkiye ile yaptığı anlaşmayı hatırlatan Einarsen' bu anlaşmanın bütün NATO ülkelerini kapsadığını vurguladı.

ZİRVEDE ÜÇLÜ MUHTIRA İMZALANMIŞTI

Öte yandan, NATO'ya üyelik başvurusunda bulunan Finlandiya ve İsveç ile Türkiye arasında, İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen NATO Zirvesi'nde Türkiye'nin endişelerini gidermeye yönelik üçlü muhtıra imzalanmıştı.

ÜÇLÜ MUHTIRA ZAFERİ 

Madrid Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu perspektif ve kararlı duruş sayesinde terör örgütleriyle mücadele hususunda Türkiye, ciddi kazanımlar elde etti.

PKK/YPG/PYD ile birlikte "FETÖ'nün bir terör örgütü olduğunun" uluslararası bir anlaşmada bu kadar net ortaya konulması, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliiğinde verdiği mücadelede uluslarası boyutta çok önemli bir adım olarak kayıtlara geçti.