16:18:5907 Haziran, 2023
İstanbul 22 Açık
21 Haziran 2022 02:06

Finlandiya’nın NATO üyelik umudu tükeniyor

Terör örgütlerine destek verdiği gerekçesi ile NATO üyeliği konusunda Türkiye’den veto yiyen Finlandiya’da umutlar tükendi.

Finlandiya’nın NATO üyelik umudu tükeniyor

Rusya’nın Ukrayna topraklarına saldırmasının ardından büyük endişeye kapılan İsveç ve Finlandiya NATO’ya üye olmak harekete geçti. Ancak iki ülkenin de terör örgütü PKK/YPG’ye açık destek vermesi ve ülkelerinde terör örgütlerinin faaliyetlerine izin vermesi Türkiye ile karşı karşıya getirdi. Ankara’nın veto edeceğini söylediği iki ülke yapılan görüşmeler rağmen Türkiye’nin taleplerini karşılıksız bıraktı. Teröristleri iade etmeyen İsveç ve Finlandiya NATO üyelikleri bu tavrı takındıkları sürece daha da zorlaştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BELGELERLE KONUŞACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önümüzdeki günlerde İspanya’nın başkenti Madrid’e giderek NATO Liderler Zirvesi’nde önemli temaslarda bulunacak. Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın terör örgütü PKK/ YPG/PYD'ye verdiği silahlar ile finansal ve siyasi destek kanıtlarıyla bir kez daha ortaya koyacak ve bu tutum sürerken 'müttefiklik' ilişkisi kurulamayacağı bir kez daha dile getirecek.

FİNLANDİYA’DAN DİKKAT ÇEKEN NATO AÇIKLAMASI

Dünyanın dört gözle takip ettiği NATO’daki kritik toplantı öncesinde Finlandiya’dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, Finlandiya devlet televizyonu YLE'ye yaptığı açıklamada, NATO üyeliği konusunda Türkiye ile ilişkilerin seyrine değindi. Türkiye’nin taleplerini kabul etmediği söyleyen Niinistö, müzakerelerin sürdüğüne ve ilerleme kaydedildiğine dikkat çekti. NATO Zirvesi’nde Türkiye ile görüşme yapacaklarını söyleyen Niinistö, umutsuz konuşarak anlaşma sağlayacaklarını düşünmediklerini ifade etti ve "Eylül’den önce NATO’ya gireceğimizi düşünmüyorum” dedi.

İSVEÇ DE UMUTSUZ KONUŞTU

İsveç Dışişleri Ann Linde de ülkesinin resmi haber ajansı TT'ye yaptığı açıklamada, Türkiye ile İsveç arasında dün Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan NATO müzakerelerini değerlendirdi. Görüşmelerin yapıcı geçtiğini aktaran Linde, "Yapıcı görüşmeler gerçekleşti, burada en önemlisi de görüşmelerin devam edecek olmasıdır." dedi. Linde, bu müzakerelerin uzun zaman almasına da hazır olduklarını sözlerine ekledi.